hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Düzenleyicileri sıkıştıran sorular! ABD bankacılık krizini inceliyor

  Düzenleyicileri sıkıştıran sorular ABD bankacılık krizini inceliyor
  expand

  ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosunda bu hafta gündem, üst düzey banka düzenleyicileriyle yapılacak toplantılar. Dün başlayan görüşmeler bugün de devam edecek. Görüşmelerde milletvekilleri önünde ifade veren düzenleyiciler sert sorularla karşılaşıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD'de banka başarısızlıkları, daha geniş bir piyasa satışını ve Federal Rezerv oran beklentilerinde, daha fazla oran artışından oran indirimine dönüşen bir kaymayı tetikledi. Şimdi ülkede para politikasında tüm planları değiştiren olaylar konusunda "sorumlu" aranıyor.

  Dün Senato Bankacılık Komitesi önünde Fed, Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Hazine Bakanlığı yetkililerinden oluşan ABD banka düzenleyicileri ilk oturumu gerçekleştirdi.

  Fed Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Barr milletvekillerine "O sabah banka, müşteri isteklerine ve sırada olanlara bağlı olarak çıkışın çok daha büyük olmasını beklediklerini bize bildirdi. O gün kapıdan çıkmak için toplam 100 milyar dolar planlandı." dedi.

  Barr, "100 milyar doların üzerinde varlığa sahip bankalar için sermaye ve likidite standartlarını güçlendirme ihtiyacını tahmin ediyorum" ifadelerini kullandı.

  Barr, SVB'nin, yönetiminin likidite risklerini ele almada başarısız olması ve yetersiz yönetilmesi nedeniyle çöktüğünü söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fed, Silikon Vadisi Bankası'nda 1 Mayıs'ta olanlarla ilgili iç soruşturmasının bulgularını yayınlayacak.

  SVB ÇÖKÜŞÜNÜN HÜKÜMETE MALİYETİ

  FDIC Başkanı Martin Gruenberg da, mevduat sigortası kapsamındaki değişiklik seçeneklerinin aynı tarihte yayınlanacağını belirtti. Kapsam şu anda 250.000 dolar ile sınırlandırılırken Gruenberg, SVB'nin çöküşünün ABD hükümetine yaklaşık 20 milyar dolara mal olacağının da altını çizdi.

  ABD’de bugün de Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi banka iflaslarını görüşmek için toplanacak. FDIC Başkanı Gruenberg ve Fed'den Michael Barr burada da bilgi verecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow