hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ECB Başkanı Lagarde'dan euro ve dolar uyarısı

  ECB Başkanı Lagardedan euro ve dolar uyarısı
  expand

  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde "Euro ve doların rezerv para statüleri kesin, değişmez olarak görülmemeli" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Küresel piyasalarda rezerv para olarak geçerli olan Dolar ve euroya ilişkin olarak Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde önemli açıklamada bulundu.

  Lagarde, dolar ve euronun rezerv para statülerinin kesin olmadığını, değişmez olarak görülmemesi gerektiğini, Çin ve Rusya gibi ülkelerin kendi sistemlerini ortaya çıkarmaya çalıştıklarını belirtti.

  Para konusunda yeni bir küresel haritanın çizildiğini ifade eden Lagarde, bazı ülkelerin ödeme konusunda Çin Yuan'ı ve Hindistan Rupi'sini kullanmak istediğini bunun yanında altınla ticaretin dönebileceğini ya da kendi ödeme sistemlerini kurmak istediklerini söyledi.

  Lagarde "Yaşanan gelişmeler dolar ya da euronun hakimiyetini kaybedeceği anlamına gelmiyor. Şu anda uluslararası piyasalarda önemli değişiklik olmadı ancak Euro ve doların statülerinin kesin ve değişmez olarak görmemek lazım" açıklamasında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  HAKİM PARA DOLAR

  ECB'nin verilerine göre küresel Döviz rezervlerinin yüzde 60'ı dolar, euronun ise payı yüzde 20 seviyesinde.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow