hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ECB Başkanı Lagarde'den faiz indirimi değerlendirmesi

  ECB Başkanı Lagardeden faiz indirimi değerlendirmesi
  expand

  ECB Başkanı Christine Lagarde, politika toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avrupa Merkez Bankası (ECB), borçlanma maliyetlerini rekor seviyelerden düşürerek yüksek enflasyonla mücadelede ilerleme kaydettiğini kabul etti, ancak enflasyonun gelecek yıla kadar yüksek kalacağı sinyalini vererek bu mücadelenin henüz sona ermediğini belirtti.

  ECB Başkanı Christine Lagarde, politika toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında şu açıklamalarda bulundu:

  "Yönetim Konseyi, bugün ECB'nin üç temel faiz oranını 25 baz puan düşürme kararı aldı. Enflasyonun orta vadeli hedefimiz olan %2'ye zamanında ulaşmasını sağlamaya kararlıyız. Bu amaca ulaşmak için gerekli olduğu sürece politika faiz oranlarını yeterince kısıtlayıcı tutacağız. Uygun kısıtlama seviyesini ve süresini belirlemek için verilere dayalı ve toplantıdan toplantıya bir yaklaşım izlemeye devam edeceğiz. Özellikle faiz oranı kararlarımız, gelen ekonomik ve finansal veriler ışığında enflasyon görünümüne, enflasyonun ana dinamiklerine ve para politikası aktarımının gücüne ilişkin değerlendirmelerimize dayanacaktır. Belirli bir faiz oranı patikasına önceden taahhütte bulunmuyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Her halükarda, enflasyonun orta vadeli hedefimize geri dönmesini sağlamak ve para politikası aktarımının düzgün işleyişini korumak için görev alanımız dahilindeki tüm araçlarımızı ayarlamaya hazırız." 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow