hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Elektrik ve gazda indirimler peş peşe... Gözler sanayinin ardından konutlara çevrildi

  Elektrik ve gazda indirimler peş peşe... Gözler sanayinin ardından konutlara çevrildi
  expand
  KAYNAKMilliyet

  BOTAŞ, şubat itibarıyla elektrik üretim amaçlı gazın satış fiyatında yüzde 16,67, sanayi kuruluşlarında ise yüzde 13,30 ile 17,22 arasında indirime gidildiğini açıkladı. Peki konut abonelerinde de bir indirim olur mu? MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Altuğ Karataş cevapladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BOTAŞ'ın internet sitesinde şubat ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Doğal gazda şubatta geçerli olacak mesken abonelerinin tarifesi sabit kalırken, sanayi aboneleri ve elektrik üretim amaçlı tarifede indirim yapıldı. Peki konut abonelerinde de bir indirim olur mu? MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Altuğ Karataş milliyet.com.tr'ye cevapladı.

  KONUTTA DA BİR İNDİRİM BEKLENİYOR MU?

  Karataş açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  “Konutta indirim gelecek dönemde olabilir ama şunu bilmemiz lazım konutta devletin sübvanse ettiği iki kademeli fiyat kullanılıyor. 1 kademede 200 kilowatt’a kadar olandan 1.37, 2. kademe için 2.06 olarak fiyatlandırılıyor. Bunlar devletin elektrikte sübvanse ettiği fiyattır.

  ‘2. KADEMEDE İNDİRİM GELEBİLİR’

  Günlük 7 kilowatt’ı geçtiğiniz müddetçe 1.37’den kullanıyorsunuz. Piyasadaki üst rakamları düşündüğünüzde bu oran düşüktür. Birinci kademede bir indirim olmasa bile önümüzdeki süreçte 2. kademede bir miktar indirim gelebilir.

  ‘EVLERDEKİ ELEKTRİK ÇOK DAHA UCUZ’

  Sanayi elektriğinde devletin serbest piyasada açıklamış olduğu tavan fiyat üzerinden bir indirime gidilmişti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatını 4200 tl/mwh’den 3650 tl/mwh’ye düşürdü. Bunun üzerinde satılamaz ama bunun altında bir rakam mümkündür. Serbest piyasada buna yönelik bir fiyat oluşturulmaya çalışılıyor. Ancak evlerdeki fiyatlar bunun çok altındadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avrupa’nın doğal gaz ihtiyacının düşük olması, ılıman geçen kış koşulları ve bu sebeple de tahminin daha az altında doğal gaz ihtiyacı oluşmasıyla LNG ve doğal gaz piyasasında talep artışının gerçekleşmemesiyle dolayı fiyatlar ucuzladı.

  Elektriği yüzde 25’ini doğal gazdan üreten Türkiye bu fiyatları doğal gaz ile elektrik üreten santrallere de yansıtıyor. Bunu yansıttığı zaman da otomatik olarak bu fiyatlar ilk aşamada serbest piyasadan sübvanse olmadan kullanan sanayi ve otel gibi ticari kurumlara yansıyor.

  SANAYİ KURULUŞLARINDA ELEKTRİK VE DOĞAL GAZA İNDİRİM DEVAM EDER Mİ?

  Önümüzdeki dönemde Karadeniz’deki doğal gazın şebekeye bağlanmasıyla ve ayrıca dünya piyasalarında doğal gazın düşmesiyle fiyatlarda bir gerileme bekliyoruz. Nisan ayına kadar ben elektrikte kademeli olarak indirim bekliyorum. Aynı şeyi doğal gaz için de söyleyebiliriz.

  ‘NİSAN AYINA KADAR İNDİRİM OLARAK YANSITILACAK’

  Elektrik ve doğal gazda oluşacak gevşemelerin ben nisan ayına kadar devlet tarafından tüketicilere indirim olarak yansıtılma ihtimalini görüyorum.

  Bahara doğru bir indirim bekliyorum. Bir miktar daha aşağı gelmesini bekliyorum.

  YERLİ GAZIN SİSTEME GİRMESİYLE BİRLİKTE FİYATLARDA DÜŞÜŞ OLUR MU?

  Öncelikle doğal gazda bekliyorum. Martta gelecek Karadeniz’deki gazımız 2026’da 40 kuyu açıldığında Türkiye’nin yüzde 25-30 ihtiyacını karşılayacak. Martta 10 kuyu devreye gireceği için bunun toplam tüketime oranı yüzde 7 civarında. Bu yurt dışı ithalatı azaltacağı için hükümet ben bunu vatandaşa yansıtmak istiyorum derse tabi ki öncelikli olarak doğal gaz fiyatlarında bir indirim beklenebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hükümet bunu doğal gazla elektrik üretimi yapan santrallere de yansıtmak istiyorum derse tabi ki oraya da bir indirim yansır. Benim birincil beklentim doğal gaza bir indirimdir.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow