hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Elon Musk ‘bu işte para var’ diyor: Türkiye için fırsat doğabilir

  Elon Musk ‘bu işte para var’ diyor: Türkiye için fırsat doğabilir
  expand
  KAYNAKBloomberg

  Milyarder Elon Musk, ham lityumun arıtılması işinin çok kârlı olduğunu söyledi. Kendi şirketi Tesla’da da bu alanda açık olduğunu belirten dünyanın en zengin insanı, lityumdaki fiyat artışından şikayetçi. Bu arada Türkiye’nin Lityum üretimi için attığı adımlar önem kazandı. Musk, 2021 yılı sonundaki Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinde Türkiye ile dünyada ilk olacak projelere imza atılacağını söylemişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Elon Musk, hammaddeleri topraktan Tesla arabalarına almanın işin karmaşık ve  zor kısmı olduğunu söyleyerek lityum arıtmayı, “para basma ruhsatı” diye tanımladı. Milyarder, özellikle elektrikli otomobillerde kullanılan bataryalarda önemli rol oynayan lityum materyalinde büyük paralar olduğunu söylüyor.

  Ekonomistler, ham maddelerin maliyetinin satılan lityum kimyasallarının fiyatından daha hızlı artması durumunda kâr marjı düşse de bu alandaki yatırımların önemine dikkat çekiyor.

  Lityum üreticilerinden malzeme satın alan ve işleyen şirketler özel kimyasalların fiyatlarında otomobil üreticilerinden gelen hızlı siparişler rekor bir artışa yol açtığı için marjlar bu yılın başlarında yükselmişti.

  REKOR KÂRLAR AÇIKLANIYOR

  Musk'ın yorumları, lityum rafinerilerini ön plana çıkarırken, Tesla ve diğer otomobil üreticileri, uzun vadeli bir maden arzı sıkıntısı riskine karşı giderek daha fazla tetikte. Ford ve General Motors da dahil olmak üzere otomobil üreticileri, son aylarda hem madenciler hem de işlemcilerle pil metalleri için uzun vadeli tedarik anlaşmaları yapıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şili'nin en büyük ikinci tedarikçisi olan SQM, geçen çarşamba üç aylık rekor kar bildirdi ve fiyatların yılın geri kalanında yüksek kalmasını beklediğini söyledi.

  TÜRKİYE ÖNE ÇIKIYOR

  Türkiye’nin sahip olduğu bor madenleri bu noktada önem kazandı. Eti Maden, Lityum Karbonat Üretim Tesisini 2020 yılının sonunda açmıştı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 2021 yılı sonunda görüşen Musk, Türkiye’nin otomobili TOGG’da da büyük rol oynayacak lityum bataryaları konusunda atılabilecek ortak adımları ele almıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow