hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Elon Musk Starlink Türkiye için harekete geçti! İşte sistemin başına geçirilen isim: Kemal Geçer kimdir?

  Elon Musk Starlink Türkiye için harekete geçti İşte sistemin başına geçirilen isim: Kemal Geçer kimdir
  expand

  Elon Musk, Aralık 2020’de Türkiye’de faaliyete geçirdiği şirketi Starlink Turkey’e genel müdür olarak Tesla Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer’i atadı. Peki kimdir bu Kemal Geçer?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu için gittiği New York’taki Türkevi’nde, Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ı kabul etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musk’a Türkiye’nin teknoloji alanındaki atılımlarından, Dijital Türkiye Vizyonu ve Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’nden bahsetti. Milli otomobil Togg’dan da bahseden Erdoğan, Tesla’nın da Türkiye pazarına girdiğini belirterek Musk’a Tesla’nın yedinci fabrikasını Türkiye’de kurması için çağrı yaptı. Erdoğan ayrıca Türkiye’nin uzay programı kapsamında atılan ve atılacak adımlarda SpaceX ile iş birliği imkanlarının doğabileceğini ifade ederek Musk’ı İzmir’de düzenlenecek Teknofest’e davet etti.

  GÖRÜŞMEDEN 9 GÜN SONRA

  Elon Musk ile Erdoğan’ın 18 Ekim’de yaptığı bu görüşmenin ardından, Musk’un Türkiye’deki şirketlerinden Starlink Turkey’de çok önemli bir değişiklik yaşandı. Aralık 2020’de kurulan Starlink Turkey’e genel müdür olarak, Tesla Türkiye’nin genel müdürü Kemal Geçer atandı. Hem Tesla Türkiye hem de Starlink Turkey’in genel müdürlüğünü yürütecek olan Kemal Geçer’le ilgili karar dün Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlandı. Kemal Geçer Tesla’daki görevinden önce Lufthansa Hava Yolları’nın genel müdürüydü.

  KEMAL GEÇER KİMDİR?

  Geçer kendisini tanıttığı kişisel sitesinde kariyeri ile ilgili olarak şu ifadeleri kullanıyor “İlk startup girişimimi henüz 18 yaşında iken kendi birikimlerimle kurdum. Bu deneyimimi başka girişimcilikler takip etti. Bunun yanı sıra 4 farklı Fortune500 Global şirketinde Yurtdışında ve Türkiyede farklı iş alanlarında ve çeşitli kademelerde çok heyecan verici görevler takip etti. Elbette önemli olan iyi bir pozisyonda görev almaktan çok orada sağlanan katma değer. Bunlara örnek vermek gerekirse: henüz ‘Junior’ olarak çalıştığım M&A Danışmanlık şirketine 100 Milyon Dolarlık bir proje kazandırdım. DAX30 şirketlerine projelerde çalıştığım PwC’dan ayrıldığım gün kendi danışmanlık şirketimi kurdum ve bir girişimci olarak sıfırdan başlayıp, ekip kurup, danışmanlık projeleri almak müthiş bir mücadele deneyimi oldu. Uluslararası projeler yönettikten sonra, sağlık sektöründe bir şirkette Genel Müdür olarak şirketin yeniden yapılandırmasını yönettim. Ve sadece 2 sene içerisinde EMEA bölgesinde 20 Ülkede satış ağlarını oluşturdum. 31 yaşına geldiğimde Lufthansa Group'un en genç Genel Müdürü olma fırsatını yakaladım. Bu son 5 sene içerisinde Türkiye Havacılık tarihinin en zor dönemini geçirmesine rağmen daralan yüksek rekabetçi pazarda payımızı artırarak pazarı ‘over-perform’ edebildik. Bu süre içinde bir çok Üniversitede, ekonomi zirvelerinde ve uluslararası şirketlerin daveti üzerine konuşmacı olarak bilgi ve deneyimlerimi paylaşıyorum.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kaynak: Hürriyet / Eyüp Serbest

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow