hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Emekli ve memur temmuzda ne kadar zam alacak

  KAYNAKCNN TÜRK

  Emekli ve memurlar gözlerini temmuz ayına çevirdi. Şu ana kadar açıklanan enflasyon oranıyla 5 aylık enflasyon farkı da belli oldu. Peki, temmuzda emekli ve memur zammı ne kadar olacak? Ekibimizden Arife Yılmaz, Ekonomist Muhammet Bayram’a sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Memur ve emekli zammını belirleyecek enflasyon farkında 5 aylık rakam belli oldu. Gözler haziran enflasyonunun açıklanacağı temmuz ayında. Peki beklenti ne?

  Ekonomist Muhammet Bayram bu soruya, “5 aylık enflasyon farkı SSK, Bağ-kur emeklilerine göre yüzde 22.72 oldu diyebiliriz. SSK, Bağ-kur emeklileri enflasyon farkı neyse onu direk alıyorlar, memur emeklileri toplu sözleşme zammı artı enflasyon farkı alacaklar. Haziran ayı enflasyon tahminimiz yüzde 3'ler civarı. Eklersek yüzde 26.40 yapıyor” şeklinde yanıt verdi.

  Emekli ve memur temmuzda ne kadar zam alacak

  Haziran enflasyonu için gözler TÜİK'te. Memur ve emeklinin zammını 6 aylık enflasyon farkı ve refah payı belirleyecek.

  “Burada da yüzde 30 bir artış beklentimiz var memur emeklileri lehine. SSK, Bağ-kur emeklileri eşitlenip onların da 5 puan daha fazla almasını bekliyoruz, verilecek diyebiliriz. En düşük emekli maaşı 10 bin TL civarında yüzde 50'lik artış beklentimiz var, 15 bin TL’ye gelmesini bekliyoruz. Böyle olursa emeklilerimiz refaha ulaşmış olur.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow