hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Emeklilikte "kök maaş" tartışması

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Emeklilerin 2024 yılı ikinci yarı maaş zamlarının belirleneceği tarih yaklaşıyor. Bir taraftan da sık sık gündeme gelen "kök maaş" konusu var. Peki nedir bu kök maaş? CNN TÜRK Muhabiri Emel Telli ve kameraman Yasin Kamaloğlu, SGK Uzmanı Murat Bal’a sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Emekliler, ocak ve temmuzda olmak üzere iki kere maaşlarını, geçmiş 6 aylık dönemlerdeki enflasyona göre zamlı alıyor. Bu şekilde kök maaş da artıyor.

  SGK Uzmanı Murat Bal CNN TÜRK’e yaptığı açıklamada, “2019'da bin lirayla başladık en düşük emekli maaşına. Sonra devam etti. En düşük maaş 10 bin TL. Bugün itibariyle bir emeklinin 8 bin 500 lira kök maaşı olduğunu düşünelim ama bankaya gittiğinde 10 bin lira maaş alıyor” ifadelerini kullandı.

  Emeklilikte kök maaş tartışması

  Emeklilerin gözü kulağı temmuz ayında gelecek zamda. Ama kök maaş da çok soruluyor. Peki nedir kök maaş?

  “Kök maaş sizin emekli olduğunuzda bağlanan maaş kök maaştır.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aslında kök maaş konusu, en düşük emekli aylığının artırılması ile sık sık gündeme geliyor. Kök maaş ile artan en düşük emekli aylığı arasındaki farkı ise SGK değil, Hazine ve Maliye Bakanlığı karşılıyor.

  “Eğer kök maaş zam yapıldıktan sonra da en düşük emekli maaşının altında kalırsa hazine desteği ile en düşük emekli maaşına tamamlanıyor. Sistem bu şekilde.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow