hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Enerjisa Enerji’den 15 milyar TL yatırım: Deprem bölgesine öncelik verilecek

  Enerjisa Enerji’den 15 milyar TL yatırım: Deprem bölgesine öncelik verilecek
  expand
  KAYNAK DHA

  Enerjisa Enerji, 2023 yılında yapacağı 15 milyar TL’lik yatırımın önemli bir bölümünü depremden etkilenen Toroslar bölgesine yapacağını açıkladı. Konuya ilişkin açıklama yapan şirketin CEO’su Murat Pınar, 2023 yılında yatırımlarımızı geçen yıla göre üç katına çıkararak 15 milyar liraya yükseltiyoruz. Bu yatırımın büyük bölümünü depremden etkilenen Toroslar bölgesine şebeke modernizasyonu, teknoloji ve akıllı şebeke uygulamalarıyla aktaracağız” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Enerjisa Enerji, depremin yaşandığı ilk günden itibaren büyük bir hasar alan elektrik şebekesinin yeniden enerjilendirilmesi ve ihtiyaçların giderilmesi adına bölgeye yapılacak ilave yatırımların haricinde, 370 milyon TL’lik bir kaynak ayırdı. Bu kaynağın önümüzdeki üç aylık süreçte yaklaşık 1 milyar TL düzeyine çıkması öngörülüyor.

  YATIRIMIN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ TOROSLAR BÖLGESİNE AKTARILACAK

  Depremin yaralarını sarmak için yatırımlara hız vereceklerini belirten Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, “Bu topraklardan aldığını bu topraklara geri verme kültürünü benimseyen bir şirket olarak, depremin yaşandığı ilk günden itibaren büyük bir hasar alan elektrik şebekesinin yeniden enerjilendirilmesi ve bölge halkının ihtiyaçlarının giderilmesi adına ilave 370 milyon liralık bir kaynak ayırdık. Bundan sonra da elektrik şebekesinin ve bölge insanlarının yeniden toparlanması için destek olmayı hedefliyoruz. Bunun için, 2023 yılında yatırımlarımızı geçen yıla göre üç katına çıkararak 15 milyar liraya yükseltiyoruz. Bu yatırımın büyük bölümünü depremden etkilenen Toroslar bölgesine şebeke modernizasyonu, teknoloji ve akıllı şebeke uygulamalarıyla aktaracağız” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bölgenin ülke ekonomisine katkısının da altını çizen Murat Pınar, Toroslar bölgesine hizmet ederken önemli bir istihdam da sağladıklarını da belirtti. Deprem bölgesindeki insan kaynağına yatırımın öncelikli olduğunu vurgulayan Pınar, nitelikli teknik eğitim merkezleri ve yeni enerji teknolojileri alanlarında yeni iş alanları yaratacaklarını da belirtti.

  KRİTİK NOKTALARA ELEKTRİK VERİLDİ

  Adana, Gaziantep, Kilis ve Osmaniye illerinde dağıtım şebekeleri ve jeneratörler aracılığıyla enerji arzı yeniden düzenlenerek normale geçiş sağlandı. Hatay'da ise hastaneler, havalimanı, çadır kentler, baz istasyonları, cadde ve sokak aydınlatmaları gibi tüm kritik noktalara elektrik verildi.

  ŞİRKET ÇALIŞANLARI VE AİLELERİ AFETTEN CİDDİ ŞEKİLDE ETKİLENDİ

  Deprem felaketinin etkilediği 11 şehirden beşi Enerjisa Enerji Dağıtım Şirketlerinden Toroslar EDAŞ ve perakende satış şirketinin faaliyet bölgesinde yer alıyor. 6 Şubat ve sonrasında yaşanan depremlerden Toroslar bölgesinde görev yapan 4 bin 507 şirket çalışanı ve aileleri ciddi şekilde etkilendi. 31 çalışan enkaz altından kurtarıldı, 69 çalışan birinci dereceden yakınını kaybederken, 429 çalışanın ise evleri yıkıldı ya da ağır hasar aldı.

  Bölgede hayatını kaybeden 15 çalışanı olan Enerjisa Enerji, toplamda 3 bin 147 kişilik bir ekip ile sahada çalışmaya devam ediyor. Sahada 3 bin 282 donanımlı araçlı çalışan ekipler, ilave 2 bin 472 jeneratörü de kritik yerlere yerleştirdiler. Bununla birlikte, müşteri hizmetlerinin de aksamaması için afet bölgesinde yer alan 12 Enerjisa Müşteri Hizmet Merkezi’nin 8’i, 34 Enerjisa İşlem Merkezi’nin de 27’si açılarak hizmet vermeye devam ediyor. Afette evlerini kaybeden çalışanları ve aileleri için geçici konaklama ve sıcak yemek ihtiyacı da Toroslar bölgesindeki şirket tesislerinde sağlanmış durumda. Şirketin kurduğu konteyner ve çadır yerleşkelerinde toplam 660 kişi konaklıyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow