hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Enflasyon beklentileri iyileşmeye devam ediyor

  Enflasyon beklentileri iyileşmeye devam ediyor
  expand

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketini açıkladı. Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 43,64 iken, bu anket döneminde yüzde 43,52'ye geriledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  12 ay sonrası TÜFE beklentisi, bir önceki anket döneminde yüzde 33,21 iken, bu anket döneminde yüzde 31,79 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 21,33 ve yüzde 20,33 olarak gerçekleşti.

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Merkez Bankası anketinde enflasyon beklentilerinin düşmeye devam ettiğini ve hedeflerine yaklaştığını belirtti. Yılmaz, siyasi istikrar ve güven ortamında Orta Vadeli Programı uygulamayı sürdüreceklerini vurguladı ve "2025'te yüzde 20'nin altında, 2026 yılında tek haneli oranlara ulaşmayı hedefliyoruz. Para politikasının yanı sıra maliye politikası ve verimliliği artıran yapısal reformlar ile sonuç alacağız," dedi.

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de "Enflasyon beklentilerindeki iyileşme sürüyor. Programımızla artan güven ve öngörülebilirlik enflasyon beklentilerine de yansıyor. Yıl sonu enflasyon beklentisindeki gerileme haziranda da devam etti," ifadesini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow