Evinizi kaç günde satabilirsiniz?

Konut satışları faiz indirimleriyle birlikte hız kazandı ancak bir konutun satılması yaklaşık 2.5 ayı (77 gün) geçebiliyor. Bu pazarlama süresi en düşük olan iller 61 gün ile Adana ve Bayburt.Konut sektörü 2020 yılına hızlı başladı. Konut kredisi faizlerinin ikinci elde yüzde 0.99, sıfır konutta ise yüzde 0.79’a gerilemesi piyasaya hareket getirdi. Kredi faizlerinin ucuzlaması en çok ikinci el konuta yaradı. Şu anda Türkiye’nin dört bir köşesinde ikinci el konut ilanı bulmak mümkün. Ancak her konutun alıcısıyla buluşması için bir pazarlama süresi var.
Türkiye ortalamasında bir evin pazarlama süresi 77 gün. Yani, evinizi satışa koyduğunuzda en az 2.5 ay bekleyebilirsiniz

1 MİLYONA YAKIN
Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com, POSTA için Türkiye genelindeki konut stoku ve konut pazarlama süreleri ile ilgili verilerini paylaştı. Endeksa verilerine göre, Türkiye genelinde 906 bin 205 adet satılık konut stoku bulunuyor. Satılık konut stokunun yüzde 30’u İstanbul’da, yüzde 14’ü Ankara’da ve yüzde 9’u İzmir’de yer alıyor. Ortalama satış fiyatı 288 bin 960 TL.
ADANA VE BAYBURT

Endeksa.com verilerine göre, Türkiye’de en hızlı konut satılan iller Adana ve Bayburt. Bu iki
ilde konut satışının süresi 61 gün. Yani iki ay gibi bir sürede satışa koyduğunuz evinize alıcı bulmanız mümkün. Adıyaman, Diyarbakır, Erzincan, Van ve Iğdır, 62 günlük bekleme süresiyle hızlı satış yapılan illerden. Bu illeri 63 gün ile Aksaray izliyor.

EN UZUN SÜRE ARDAHAN’DA

Endeksa.com verilerine göre, konutların en uzun süre satılmayı beklediği il ise 95 günlük süresiyle Ardahan. Bu ilde satışa çıkan bir evin satılması 3 ayı biraz geçiyor. Ardahan’ın ardından 94 günlük pazarlama süresiyle Muğla, 92 günlük süreyle Rize ile Karabük ve 91 günlük süreyle Giresun, Sinop, Trabzon, Tunceli ile Düzce geliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS