Son Dakika

YAZILI AÇIKLAMA YAPTI! Faruk Fatih Özer kimdir, kaç yaşında? Thodex sahibi ‘yurt dışına kaçtı’ iddiası

A A

23.04.2021 - 09:10 Son Güncelleme:

Thodex’in kurucusu ve sahibi Faruk Fatih Özer ‘yurt dışına kaçtı’ iddiaları ile gündemde. 2 milyar dolarlık birikimden bahsedilen iddialar konusunda bir süredir sessiz olan Özer’in Thodex tanıtımında birçok ünlü isimle anlaştığı biliniyor. Peki, Faruk Fatih Özer kimdir, kaç yaşında? İşte Thodex’in sahibi ile ilgili tüm detaylar…

YAZILI AÇIKLAMA YAPTI! Faruk Fatih Özer kimdir, kaç yaşında? Thodex sahibi ‘yurt dışına kaçtı’ iddiası

Kripto para piyasasında tanıtım için harcadığı miktarla gündem olan ve birçok ünlü ismi Thodex tanıtımında kullanan Faruk Fatih Özer ile ilgili sosyal medyada çeşitli iddialar ortaya atılmaya devam ediyor.

İnternet sistemlerinin kapatılmasıyla birlikte Thodex işlemi gerçekleştiremeyen kullanıcılar kripto paralarının durumuna ilişkin meraklı bekleyiş içerisinde. Bu süreç zarfından Thodex’in kurucusu Özer’den resmi bir açıklama gelmezken, genç girişimcinin yurt dışına kaçtığı iddia edildi.

Sosyal medyada yer alan iddialarla ilgili onlarca paylaşım yapılırken Özer hakkında suç duyurusunda bulunulduğu da öne sürüldü.

FARUK FATİH ÖZER KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Faruk Fatih Özer çalışma hayatına 2007 yılında başladı. 2008 yılında Koineks şirketi ile kripto para borsasında giriş yaptı, 2017 yılının eylül ayı ile beraber Thodex’i kurdu ve Koineks’in mevcut kullanıcıları Thodex’e taşındı. Bir dönem e-ticaret sektöründe de aktif olan Faruk Fatih Özer, ardından yazılım teknolojileriyle ilgilenmeye başladı. Thodex şirketi başta Türkiye olmak üzere Myanmar, Azerbaycan ve İngiltere gibi ülkelerde de faaliyet gösteriyordu. Özer’in 27-28 yaşında olduğu ifade edilse de resmi bir bilgi bulunmuyor.

ÖZER'DEN İLK AÇIKLAMA

İddiaların hedefindeki Faruk Fatih Özer yazılı açıklama yaptı. Özer, "Yaklaşık 3 aydır sürdürülen ortaklık görüşmeleri sırasında mali ve dijital veriler birlikte incelendiğinde şirket hesaplarında anormal bir dalgalanma olduğu geçen hafta itibari ile tespit edilmiştir. Bunun sebep ve kaynaklarının ne olduğunun tespiti için Thodex Platformu geçici süre ile işleme kapatılmıştır" dedi.

"Şirket teknik ekibimiz bu araştırmayı yaparken şahsım olarak yurt dışı yatırımcı ile nihai görüşmeleri yapmak izin 19.04.2021 tarihinde yurt dışına çıkmış bulunmaktayım" diyen Özer, " Yaklaşık 391 bin kişiyi 2 milyar dolar zarara uğratarak ortadan kaybolduğum iddiaları asılsızdır" diye konuştu

Özer'in açıklamasında, "ilk tespitlerimize göre 700 bine yakın kullanıcımızın sadece 30 bine yakın kısmında şüpheli durum söz konusu olup bu kişilerin de platformdaki banka giriş bedellerinin karşılığı şirket hesaplarında mevcuttur. Bu itibarla; öncelimle hiçbir kullanıcının mağdur olmayacağını kamuoyuna duyururum" ifadesi yer aldı.

2 milyar dolar iddiasını da yalanlayan Faruk Fatih Özer, "Bırakınız Thodex'in işlem hacmini tüm Türkiye'deki kripto para platformlarının işlem hacmi bu seviyede değildir" dedi.