hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fed Başkanı Powell'dan enflasyon ve faiz mesajı

  Fed Başkanı Powelldan enflasyon ve faiz mesajı
  expand

  Fed Başkanı Jerome Powell, Senato'da yaptığı sunumda "Tek risk yüksek enflasyon değil. Daha iyi veriler enflasyonda güvenimizi güçlendirecek. Faiz indirimi Fed sürdürülebilir yüzde 2 hedefine ulaşana kadar uygun değil" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Senato Bankacılık Komitesi'nde altı aylık para politikası sunum yaptı.

  Powell'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  Karşılaştığımız tek risk yüksek enflasyon değil. Daha iyi veriler enflasyonda güvenimizi güçlendirecek. Politika faiz indirimi Fed sürdürülebilir yüzde 2 hedefine ulaşana kadar uygun değil.

  "ENFLASYONDA İLK ÇEYREK VERİLERİ BÜYÜK GÜVENİ DESTEKLEMİYOR"

  Birinci çeyrek verileri enflasyon patikasında Fed'in indirimini gerektirecek büyük güveni desteklemiyor. Toplantıdan toplantıya karar almaya devam ediyoruz.

  "İŞGÜCÜ PİYASASI AŞIRI ISINMADI"

  Enflasyona ilişkin son aylık okumalar mütevazı ilerleme gösteriyor. İş gücü piyasası koşulları güçlü kalırken soğudu ve aşırı ısınmadı. Enflasyon önemli ölçüde düştü ama yüzde 2 hedefinin üzerinde sürüyor.

  "EKONOMİ SAĞLAM HIZLA BÜYÜYOR"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD ekonomisi sağlam bir hızla büyüyor. İşsizlik oranı yükseldi ancak haziran ayında hala yüzde 4,1 gibi düşük bir seviyede.

  Para politikası eylemlerimize ABD halkı için maksimum istihdamı ve istikrarlı fiyatları teşvik etmeye yönelik ikili görevimiz rehberlik etmektedir.

  "KISITLAYICI POLİTİKA ENFLASYONU BASKILIYOR"

  Mayıs ayı toplantımızda daha önce açıklanan planlara uygun olarak haziran ayından itibaren bilanço akışının yavaşlatılmasına karar verdik. Kısıtlayıcı para politikası duruşumuz arz ve talep koşullarının daha iyi dengelenmesine ve enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskının oluşmasına yardımcı oluyor.

  Komite, gelen verileri ve bunların değişen görünüm, risk dengesi ve uygun para politikası yolu üzerindeki etkilerini dikkatle değerlendirme uygulamasına devam edecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow