Fed yetkililerinden yeni faiz artırımı sinyalleri

Fed yetkililerinden yeni faiz artırımı sinyalleri

Fed yetkililerinden yeni faiz artırımı sinyalleri

Fed faiz kararını 1 Kasım'da açıklayacak. Geçen toplantıda gelen yeni bir artırım sinyalinin ardından üyeler de mesajlarını bu yönde veriyor. Barr "Faiz oranları yeterince kısıtlayıcı seviyede ya da çok yakında" derken Bowmann ve Mester de bu yıl bir faiz artırımı daha gerekli olabileceğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fed'in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, faiz oranlarının yeterince kısıtlayıcı bir seviyede "muhtemelen ya da çok yakınında" olduğunu söyledi.

Forecasters Club etkinliğinde konuşan Barr, asıl sorunun faizlerin ne kadar süre yüksek kalması gerektiği olduğunu savundu ve geçmişteki artışların ekonomi üzerindeki tam etkilerinin "önümüzdeki aylarda ortaya çıkacağını" belirtti.

Barr, konuşmasının ardından soruları yanıtlarken, "Enflasyonu zaman içinde %2'ye geri getirmek için yeterince kısıtlayıcı bir seviyede ya da buna çok yakın olduğumuzu düşünüyorum. Zaman içinde faiz oranlarının izleyeceği yol hakkında düşünmeye giderek daha fazla odaklanacağımızı düşünüyorum. Enflasyonu %2'ye düşürmek için faiz oranlarını bir süre daha yüksek tutmamız gerekeceğini düşünüyorum. Bunu başaracağımızdan eminim" dedi.

Başkan Powell'ın sıkılaştırma döngüsünün neresinde olunduğuna ilişkin söylediklerine katıldığını da ifade eden Barr, "Ne kadar yol kat ettiğimizi göz önünde bulundurursak, artık dikkatli bir şekilde ilerleyebileceğimiz bir noktadayız" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BU YIL BİR FAİZ ARTIRIMI DAHA GEREKLİ OLABİLİR

Fed Yönetim Kurulu üyesi Michelle Bowman, verilerin enflasyonda gerilemeye işaret ettiklerini ancak yüzde 2 hedefine ulaşılması için birden fazla faiz artışının gerekli olabileceğini söyledi.

Kanada'da bankacılara bir araya gelen Bowman, "Enflasyonun zamanında %2'ye dönmesi için muhtemelen daha fazla faiz artışına ihtiyaç duyulacağını beklemeye devam ediyorum. Yüksek enerji fiyatlarının son aylarda enflasyonda gördüğümüz ilerlemenin bir kısmını tersine çevirebileceğine dair devam eden bir risk görüyorum" diye konuştu.

Mevcut para politikası kısıtlaması seviyesi göz önüne alındığında enflasyondaki ilerlemenin yavaş olmasını beklendiğini ifade eden Bowman, "enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde ve zamanında düşürmek için daha fazla politika sıkılaştırmasına ihtiyaç duyulacağını" da sözlerine ekledi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaştırılması için bu yıl bir kez daha faiz artırmasının muhtemel olduğunu ve ardından faizin bir süre daha yüksek seviyelerde tutması gerekeceğini söyledi.

Ancak Mester, nihai kararın ekonominin nasıl gelişeceğine bağlı olacağını da vurguladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mester, enflasyon ve büyüme görünümüne yönelik riskler olarak Çin'deki yavaşlama, Birleşik Otomobil İşçileri sendikası üyelerinin uzun süreli bir grev yapma olasılığı ve hükümetin kapanma ihtimaline işaret etti.

"Ekonomik gelişmeler hakkında daha fazla bilgi topladıkça ve finansal koşullarda halihazırda meydana gelen sıkılaşmanın etkilerini değerlendirdikçe, bu yıl Fed fon oranını bir kez daha yükseltmemiz ve ardından bir süre daha bu seviyede tutmamız gerekebileceğinden şüpheleniyorum" diye konuşan Mester, "Fed faiz oranının mevcut seviyesinden daha yüksek olması gerekip gerekmediği ve politikanın ne kadar süre kısıtlayıcı kalması gerektiği, ekonominin görünüme göre nasıl geliştiğine bağlı olacaktır" dedi.

FOMC'nin oy verme hakkına sahip üyesi olan Mester, enflasyon oranının hala çok yüksek olduğunu ve risklerin hala "yukarı yönlü" olduğunu vurguladı ve artan benzin fiyatlarının tüketiciler arasında güçlü bir yankı uyandırdığını, tüketicilerin enflasyonun yeniden hızlanmaya başlamasını bekleyebileceğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mester, bazı tüketicilerin harcamalarını, pandemi sırasında uygulamaya konulan federal bir duraklama nedeniyle üç yıldan uzun bir süre sonra bu ay yeniden başlayan öğrenci kredisi ödemelerini karşılayabilmek için ayarlayabileceklerini belirtti.

Mester, "Kesinlikle harcamalarının bir kısmını borçlarını ödemeye kaydırmak zorunda kalacak insanlar olacak. Bu tüketici harcamalarında bir ılımlılık anlamına geliyor, ancak ekonomide şu ana kadar gördüğümüz ani bir değişiklik olmayacak" diye konuştu.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber