hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fed'de '50 baz puan mı 25 baz puan mı?' sorusu

  Fedde 50 baz puan mı 25 baz puan mı sorusu
  expand

  ABD'de enflasyonda beklenen gerilemenin gecikmesi yatırımcıları Fed'den sert bir hamle öngörmeye itti. Son dönemde Fed üyelerinin demeçlerinde '50 baz puan mı 25 baz puan mı?' sorusuna ilişkin ipucu aranıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fed Yönetim Kurulu üyesi Michelle Bowman, son açıklanan verilerin Fed'in şu ana kadar attığı adımları yeterince büyük bir etki göstermediğini işaret ettiğini savundu ve yüksek enflasyonu aşağı getirmek için faizleri artırmak konusunda daha fazla şey yapılması gerektiğini söyledi.

  Bankacılar ile bir araya gelen Bowman, "Son gelen veriler bana göre yavaşlayan bir ekonomiye işaret etmiyorlar. Şu ana kadar gelen veriler bana attığımız adımların bu noktada yeterince etkili olmadığını gösteriyor. Federal fon faizi yeterince sınırlayıcı seviyeye ulaşana kadar faiz artırımlarına devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

  Bowman, faizin henüz olması gereken yere gelmediğini vurguladı.

  BARKIN AÇIK KONUŞTU

  Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, açıklanan son verilere rağmen ekonomiye ilişkin görüşünü revize etmeye hazır olmadığını, son istihdam ve perakende satış rakamlarının mevsimsel faktörlerin çök fazla etkisinde kaldıklarını değerlendirdiğini söyledi.

  ABD'de enflasyonun "yavaş bir ilerleme" gösterdiğini hissettiğini belirten Barkin, enflasyonu kontrol altında tutmanın daha fazla faiz artırımı gerektireceğini hissettiğini vurguladı. Ancak Barkin, ne kadar faiz artırımı gerekeceğini bekleyip görmek gerektiğini, kendisinin 25 baz puan artırım taraftarı olmaya devam ettiğini ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Barkin, "Ben 25 baz puan taraftarıyım, çünkü bunun bize ekonomideki gelişmelere yanıt vermede esneklik sağladığına inanıyorum" diye konuştu.

  SUMMERS: HENÜZ ERKEN

  ABD eski Hazine Bakanı Larry Summers, ABD'de enflasyon verilerinin fiyat baskılarında bir genişleme olduğuna işaret ettiklerini ancak Fed'e gelecek toplantıda faiz artırımını hızlandırması yönünde çağrı yapmayı tartışmak için çok erken olduğunu söyledi.

  Fed'in frene basmaya çalıştığını, ancak frenlerin çok fazla işe yaradığının söylenemeyeceğini belirten Summers, bununla birlikte ekonomide ani bir duruş yaşanması potansiyeli bulunduğunu da savundu.

  Tüketici fiyatlarının medyan bileşeninin şu anda "yüzde 7'ye yakın" bir hızla tırmandığını hesaplayan Summers, "Bu, enflasyon hakkında gerçek bir endişeye neden olmalı. Önümüzdeki birkaç ay içinde frenlere 25 baz puandan fazla daha sert basmak zorunda kalmamız olasılığını artıyor" dedi.

  Bloomberg TV'ye konuşan Summers, "Bu noktada daha fazla olasılık var. Risk şu ki frene çok ama çok sert basacağız ve bu tam da ekonomi kötüye gittiğinde olabilir. Tehlikeli bir düşüşe neden olabilir" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow