hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fitch'ten çarpıcı rapor! Batı ekonomilerini uyardı

  Fitchten çarpıcı rapor Batı ekonomilerini uyardı
  expand

  Fitch, "Büyük Batı ekonomilerine durgunluk geliyor" diyerek uyardı. Derecelendirme kuruluşu, Almanya ve İtalya'nın yardım önlemlerine rağmen yıl sonuna kadar bir gerileme ile karşı karşıya kalacağını tahmin ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fitch Ratings Almanya ve İtalya'nın enflasyonun yükselmeye devam etmesi nedeniyle yıl sonuna kadar resesyona gireceğini söyledi.

  Bloomberg'e konuşan Fitch'ten James McCormack , ABD'nin de yıl sonuna kadar "ılımlı" bir resesyon riskiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, "İngiltere'nin zaten muhtemelen orada olduğunu" da sözlerine ekledi.

  McCormack, yaptığı açıklamada, Gerilemenin "şiddetli" olması beklenmese de, "durgunluğun kendi başına önemli olduğunu" söyledi.

  Ekonomist ayrıca, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin Ukrayna'da çatışmanın başlamasından bu yana artan gıda ve enerji fiyatlarının yol açtığı yaşam maliyeti kriziyle başa çıkmak için mücadele ettiğine işaret etti. Şimdiye kadar, hızlı bir toparlanma konusunda çok az iyimserlik var ve artan maliyetler, küresel ekonomi genelinde istikrarsızlık dalgaları gönderdi.

  AVRUPA'DA YAKICI ENFLASYON

  Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) son rakamlarına göre, AB'nin en büyük ekonomisi Almanya'da enflasyon Şubat ayında hızlanarak yıllık yüzde 9,3 ve aylık yüzde 1 arttı. Artan gıda ve enerji fiyatları, hükümetin aldığı önlemlere rağmen ülke ekonomisine büyük darbe vurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alman ekonomisi 2022'nin son üç ayında bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 küçüldü. Bu daralma, daha önce tahmin edilen yüzde 0,2'lik büyüme düşüşünden daha büyük geldi.

  AB'nin en büyük üçüncü ekonomisi olan İtalya'da, ülkenin istatistik kurumu ISTAT'ın Perşembe günü açıkladığı ön verilere göre, tüketici fiyatları Ocak ayındaki yüzde 10'luk artıştan Şubat ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9,2 arttı.

  Düşünce kuruluşu Nomisma tarafından hazırlanan ve yedi İtalyan'dan birinin geçimini sağlamak için gerekenden daha az kazandığından şikayet ettiğini söyleyen bir rapora göre, ülkedeki satın alma gücü geçen yıl yarıdan fazla azaldı. Ankete katılanların dörtte biri tüm paralarını temel ihtiyaçlara harcadıklarını söylerken, İtalyan hanelerin yüzde 26'sı ay sonuna yetişememekten korktuklarını söyledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow