hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  5 dakikada 36 taksit

  5 dakikada 36 taksit
  expand

  Taksitli satış düzenlemesiyle sarsılan teknoloji mağazaları, banka desteğiyle eski günlerine dönmeye çalışıyor. Mağaza içine açılan banka şubeleriyle 5 dakikada kredi kullandırmaya başlayan şirketler, 36 aya kadar taksit yapabiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hürriyet'in haberine göre, cep telefonlarına yönelik kredi kartına yapılan taksitlerin yasaklanmasının yanı sıra tüm elektronik ürünlere 9 ay taksit sınırlaması teknoloji mağazalarını harekete geçirdi.

  Bankalarla anlaşma yoluna giden mağazalar, müşterilerine başta cep telefonu olmak üzere tüm ürünlere 36 ay taksit yapabilmeye başladı.

  Şirketlerden paylaşılan bilgilere göre Bimeks ile Bank Pozitif, Gold Bilgisayar ile Türkiye Finans, Media Markt ile Denizbank, Teknosa ile ING Bank ve Vatan Bilgisayar ile Odeabank anlaşmaya vardı. Bankalar teknoloji mağazalarının içine kurduğu küçük şubelerle başvurak müşterilere tüketici kredisi verebiliyor.

  5 dakikada kredi

  Yaklaşık 5 dakika süren işlemlerden sonra 15 bin TL'ye kadar tüketici kredisi kullanabilmek mümkün. Kredilerdeki aylık faiz oranlarıysa yüzde 0.99'dan başlıyor.

  Örneğin 1000 TL'lik tüketici kredisi kullanan bir tüketici, 12 ay boyunda 90 TL taksit ödüyor. 36 aylık alınan kredilerdeyse aylık faiz oranı yüzde 1.59'a kadar çıkyor. Başka bir deyişle 15 bin TL'lik kredi çeken bir tüketici, 36 ay boyunca 569 TL'lik taksite ödüyor. Bazı teknoloji mağazalarının bankalarla yaptıkları anlaşmalardaysa belli bir limite kadar faizsiz tüketici kredisi kullanabilmek mümkün oluyor.

  Sayı hızla artıyor

  Teknoloji mağazası Vatan Bilgisayarın Genel Müdürü Hasan Vatan, 83 şubesinde tüketici kredisi kullanıdırmaya başladıklarını ifade ederek, "Tüketiciler yavaş yavaş kredi imkanından haberdar oluyor. Bu da tüm satışlar içinde tüketici kullananların sayısını artırıyor. Ayrıca bankalardan da farklı çalışmalar geliyor. Örneğin, mağazada kredi kartından tek çekim olarak alınan bir ürün, bankaya giderek tüketici kredisine dömüştürülebiliyor" dedi.

  Gold Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir ise, genel satışlarda kredi kullanımının oldukça düşük olduğunu söyleyerek, tüketicilerin bu yöntemi daha yeni öğrenmeye başladığını kaydetti.

  Satışlar dengeye oturmaya başladı

  Telekomünikasyon kategorisindeki ürünlerde sıfır taksit uygulamasına, tüketicilerin hemen adapte olmasını beklemediklerini söyleyen TeknoSA Genel Müdürü Necil Oyman, "Satışların genelde daha durgun olduğu Ocak ayı, bu yıl Şubat ayındaki taksit düzenlemelerinin tüketici talebini erkene çekmesiyle çok pozitif geçti. Şubat ayında, talebin öne çekilmesi, taksit uygulaması, dış ve iç etkenlerle ekonomideki görünümün tüketiciye güven vermemesi nedeniyle, öngördüğümüz şekilde durgunluk oldu. Mart ayında, sektör dengeye oturmaya başladı. Buna ek olarak ING Bank işbirliği ile başlattığımız ve bu ay sonunda tüm mağazalarımızda yaygınlaşmış olacak Teknokredi uygulaması masrafsız, sigortasız, komisyonsuz ihtiyaç kredisi imkanı sağlıyoruz" dedi.

  Taksit yasağından sonra teknoloji mağazalarındaki aylık cep telefonu satışı
  175 bin

  Cep telefonlarındaki taksit yasağının olumsuz etkisi
  Yüzde 50

  Cep telefonu satışlarında tüketici kredisi kullanım oranı
  Yüzde 25

  1000 TL için ortalama aylık faiz oranı
  Yüzde 0.99

  Taksit yasağından önce teknoloji mağazalarındaki aylık cep telefonu satışı
  330 bin

  Teknoloji mağazalarında tüketici kredisi kullanılma oranı
  Yüzde 5

  Tüketici kredisiyle satın alınan ürünlerdeki taksit sayısı
  36

  Kredinin kullanılabileceği üst limit
  15 bin TL

  Bankalarla anlaşanlar

  Bimeks-Bank Pozitif
  Gold Bilgisayar-Türkiye Finans
  Media Markt-Denizbank
  Teknosa-ING Bank
  Vatan Bilgisayar-Odeabank

  Sıradan nesnelerden sanat eseri yapılırsa...

  Pirinç tanesinde balık yüzer mi?

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow