Bayramiç kirazları "dolusavarlarla" korunuyor

Bayramiç kirazları "dolusavarlarla" korunuyor

Bayramiç kirazları dolusavarlarla korunuyor

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesindeki kiraz bahçeleri dolu tehlikesine karşı "roketlerle" korunuyor. Meteorolojik uyarı alındığında gökyüzüne ses dalgaları gönderen sistem dolu yağışını önlüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bayramiç ilçesi Tülüler köyünde 750 dönüm meyve bahçesi bulunan bir tarım firması, kirazlarını doludan korumak için 150 bin TL harcayarak Avrupa'dan "dolusavar" ithal etti.

Firma yöneticisi Ziraat Mühendisi Muhittin Türkoğlu, gaz sıkıştırması sonucu yukarıya ses dalgaları yayan dolusavarın bahçeleri koruduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Yukarı doğru çıkan ses dalgası dönerek ve açılarak bulut içinde bulunan kristalleşmiş su parçalarını, yani doluyu yumuşatarak yağmura dönüştürüyor. Çevreye herhangi bir zararı yok. Bulutların ise hareket yönüne herhangi bir etkisi bulunmuyor. Bu makinenin yaklaşık 2 kilometrelik alanda etkinliği bulunuyor. Biz meteorolojik uyarı geldiği zaman bunu kullanıyoruz. Sadece kendi meyve bahçelerimizi değil, çevre köyler ile Bayramiç'in de meyve bahçelerini doludan korumuş oluyoruz."

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber