hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Düğünü olan ya bankaya ya tefeciye gidecek"

  Düğünü olan ya bankaya ya tefeciye gidecek
  expand

  Düğün mevsimiyle birlikte takı telaşına düşen vatandaşları kuyumculukta taksit yasağı düşündürüyor. Kuyumculara göre, takı almak için yeterli birikimleri olmayan vatandaşlar bankanın ya da tefecinin kapısını çalacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), şubat ayından itibaren Türk halkının en çok tercih ettiği yatırım kanalı ve düğünlerin vazgeçilmezi altın satışlarında kredi kartı taksitini tamamen kaldırdı.

  Bu uygulama sektörü olduğu kadar tüketicileri de etkiledi.

  İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler, 1 Şubat'ta başlayan uygulamanın ardından sektörün ciddi oranda etkilendiğini belirtti.

  İşler, düğün sezonun başladığına dikkat çekerek, Türk halkının altından vazgeçmeyeceğini bu nedenle de düğünlerde takılacak altınlar için farklı kanallara başvuracaklarını ifade ederek, "Sosyal olarak tüketiciler etkilenecek. Eskiden düğünü olan altınlarını aldığında kredi kartına bölüp ödeyebiliyordu. Ancak düzenlemenin ardından ya bankalara giderek yüksek faizli kredi ya da tefeciden para alacaklar" dedi.

  İşler, tefeciliği önlemek için yapılan düzenlemenin daha çok tüketiciyi mağdur ettiğine dikkat çekti.

  "Satışlar bitme noktasında"

  Düzenleme nedeniyle satışların ciddi oranda azaldığını belirten İşler, "Birçok kuyumcu yakın zamanda dükkanını kapatarak başka işlere yönelecek" dedi.

  Kuyumculuk alışverişlerinin oldukça olumsuz etkilediğini altını çizen İşler, "Kredi kartındaki taksit yasağıyla kuyumcular ilk darbeyi Sevgililer Günü'nde yedi. İkinci sarsıntıyı geçtiğimiz 11 Mayıs'ta Anneler Günü'nde geçirdi. İstanbul'un her iki yakasında bulunan kuyumculardan edindiğimiz bilgiye göre, Anneler Günü'nde satışlar bitme noktasına geldi" diye konuştu.

  Anneler Günü'nde rekor düşüş

  Geçen senenin aynı dönemlerinde kuyum sektöründeki satışlarla bu yılki satışları karşılaştırdığında durumun vahametinin daha net ortaya çıktığını belirten İşler, "Bankalararası Kart Merkezi'nin verilerine göre geçen senenin ve bu senenin Şubat ayı satış rakamlarını karşılaştırdığımızda dolar bazında yüzde 46'lık bir düşüş söz konusu. Anneler Günü'ndeki satışların ise geçen yıla göre yüzde 60-70 oranında düştüğünü tahmin ediyoruz" dedi.

  Sektör küçülecek

  Kuyum sektöründeki taksit yasağını gözden geçirilmesi gerektiğini aksi takdirde birçok kuyumcunun kapanacağı hatırlatan İşler, "1.5  milyon kişiye ekmek kapısı sağlayan kuyum sektörü ciddi sıkıntılar içerisinde kalarak giderek küçülecektir. İstanbul Kuyumcular Odası olarak sektörümüze yapılan haksızlığın ve maruz kaldığımız mağduriyetin en kısa sürede giderilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow