hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  IMF İcra Direktörlüğü Ofisi'nde Türkiye dönemi

  IMF İcra Direktörlüğü Ofisinde Türkiye dönemi
  expand

  Eski Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, Uluslararası Para Fonundaki (IMF) icra direktörlüğü görevine resmi olarak başladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'nin de arasında bulunduğu 8 ülkenin temsil edildiği Orta ve Doğu Avrupa İcra Ofisi Direktörlüğünü Avusturyalı meslektaşı Johann Prader'den devralan Çanakcı, icra direktörü unvanıyla ilk kurul toplantısına katıldı.

  IMF'deki varlığı 2010'da yapılan kapsamlı kota ve yönetim reformuyla artan Türkiye, böylece Fon'un İcra Direktörleri Kurulu'nda da ilk kez en üst düzeyde temsil edilmiş oldu.

  Çanakcı yeni görevine ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, "IMF'de Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini temsil eden İcra Direktörlüğü Ofisinin başında bulunmaktan büyük bir onur duyuyorum" derken, bu pozisyonun Türkiye'nin uluslararası arenadaki görünürlüğü açısından da önemli bir kazanım olduğunu kaydetti.

  IMF icra direktörlüğü görevini 2014-2016 yılları arasında üstlenecek Çanakcı, bundan önce 11 yılı aşkın bir süre Hazine müsteşarlığı yapmıştı.

  IMF'nin ABD'nin başkenti Washington'da bulunan merkezinde yerleşik üyelerden oluşan İcra Direktörleri Kurulu, ülkelere finansman ve iktisadi politika önerileri sağlamak gibi küresel ekonomiyi yakından ilgilendiren birçok çalışmaya yön veren ve karara bağlayan temel yönetim organı işlevini görüyor.

  Halen 188 üyesi bulunan IMF'de üye ülkeler, 24 icra direktörü tarafından temsil ediliyor.

  Ülker dünyanın 3. büyüğü oldu

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow