hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  IMF'ye Türk yönetici

  IMFye Türk yönetici
  expand

  Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörü olarak atandı. Bu atama ile Türkiye IMF İcra Direktörleri Kurulu'nda ilk defa doğrudan yer alma hakkı kazandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hazine'den yapılan yazılı açıklamada, "Ülke grubumuzu temsilen halen Avusturya tarafından yürütülen icra direktörlüğü görevini 1 Kasım 2014 tarihinden itibaren Türkiye üstlenecektir. Bu önemli görevin ülkemiz adına İcra Direktörü olarak Hazine Müsteşarımız Sayın İbrahim Halil Çanakcı tarafından yürütüleceği ülke grubumuza bildirilmiştir" denildi.

  Çanakcı Washington'da yerleşik tam zamanlı olarak görev yapacak.

  Yükselen piyasa ekonomilerinin küresel ekonomide artan ağırlıklarını IMF temsil güçlerine yansıtmak üzere IMF'de bir süre önce kapsamlı bir kota ve yönetim reformu gerçekleştirildi.

  Hazine açıklamasına göre söz konusu reform süreci bağlamında, Türkiye'nin de IMF İcra Direktörleri Kurulu bünyesinde temsil edildiği grubun yapısı değiştirildi.

  Washington'da yerleşik tam zamanlı üyelerden oluşan İcra Direktörleri Kurulu, IMF'nin temel yönetim organı olup, fonun politika ve finansman kararları ile küresel ve ülke ekonomilerine ilişkin çalışmalarına yön vermede önemli bir işleve sahip.

  Özsüt satılıyor

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow