hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  OECD'den Türkiye'ye karapara sorgusu

  OECDden Türkiyeye karapara sorgusu
  expand

  Türkiye, OECD'nin karapara ve terörizmin finansmanıyla mücadele denetimine hazırlanıyor.

  OECD Mali Eylem Görev Grubu'nun (FATF) üçüncü tur ülke denetimlerine geçildi. Bu çerçevede, 2006'daki Genel Kurulda durumu ele alınacak olan Türkiye'de de bu denetime ilişkin maraton başladı.
   
  İncelemeye baz teşkil eden değerlendirme kriterlerini Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurumu'na (MASAK) gönderen FATF, belirlenen kriterlerle ilgili sorulara yanıt verilmesini de istedi.
   
  FATF'ın üye ülkelerde aradığı kriterler, MASAK tarafından ''Bizim durumumuz nedir?'' sorusuyla birlikte Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, BDDK, SPK, Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı ve ilgili diğer kuruluşlara iletildi.
   
  Eylüle kadar geçecek dönemde, her kuruluş, FATF'ın kriterleri arasında kendilerini ilgilendiren konularda hangi noktada olduğumuzu ortaya koyacak ve Türkiye fotoğrafı daha sonra ortak bir toplantıda tartışılacak. Türkiye'nin durumu ve yöneltilen sorulara yanıtlar, eylül başında bir rapor şeklinde FATF'a gönderilecek.
   
  Yerinde inceleme yapılacak
   
  Bu raporların değerlendirilmesinin ardından bu defa FATF uzmanlarıTürkiye'ye gelecek ve karapara ve terörizmin finansmanıyla mücadele konusunda yerinde inceleme yapacak. Uzmanlar, Türkiye ziyaretinin ardından da Türkiye raporunu hazırlayacak.
   
  Bu raporda, Türkiye'ye getirilen kriterlere uyum derecesine göre 'uyumlu', 'büyük ölçüde uyumlu', 'kısmen uyumlu' ya da 'uyumsuz' notu verilecek. Söz konusu rapor, önümüzdeki yıl FATF Genel Kurulu'nda üye ülkelerin bilgisine sunulacak.
   
  Genel Kurul'da, Türkiye ya da incelemeyealınan benzer bir ülkenin durumu yetersiz görülürse, ona eksikliklerini tamamlaması için bir süre verilecek. O ülkenin durumu, daha sonraki genel kurullarda yeniden tartışmaya açılacak.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow