hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  GSS prim borcu yapılandırma 2020 son tarih ne zaman?

  GSS prim borcu yapılandırma 2020 son tarih ne zaman
  expand

  4 milyon kişiyi ilgilendiren Genel Sağlık Sigortası’nda büyük adım atılıyor. Belirtilen tarihe kadar gelir testi yaptırıp geliri asgari ücretin üçte birinin altında olanların bütün borçları silinecek. Peki, GSS prim borcu yapılandırma 2020 son tarih ne zaman? Detaylar haberimizde..

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  GSS borçlarına ilişkin yapılandırma ile ilgili detaylar GSS borcu olanlar tarafından merak ediliyor. Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunan 4 milyon vatandaş için de yeni bir sayfa açıldı. Milyonları ilgilendiren GSS borçlarına ilişkin yapılandırma ile ilgili merak edilenler haberimizde..

  GSS prim borcu yapılandırma 2020 son tarih ne zaman?

  31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırıp da geliri asgari ücretin üçte birinin (bu yıl için 981 lira) altında olanların bütün borçları silinecek. Primlerini devlet ödeyecek. Yapılandırma kanunu uyarınca, daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olanlara 31 Mart 2021 tarihine kadar testi yaptırması gerekiyor. GSS prim borcunun anapara miktarını 31 Nisan 2021 tarihine kadar istedikleri gibi (peşin, taksit halinde, parça parça) ödeme imkânı bulunuyor. Örneğin, 6 bin 374 lira GSS prim borcu olan, peşin ödemede 3 bin 344 lira gecikme cezası ve zammından kurtulacak.

  Bu tarihe kadar anapara borcunun tamamının ödenmesi durumunda düzenlemede yer alan son dakika detaylarına göre borca ilişkin gecikme cezası ve zammının tamamı silinecek. Yapılandırma hakkı, 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki borçlara sağlanacak. Gelir testi sonucunda prim ödemesi gerektiği tespit edilenlerin yeniden borçlu duruma düşmemek için eylül ayından sonraki primlerini düzenli ödemeleri gerekiyor. Prim tutarı ilgili yıldaki asgari ücretin yüzde 3'ü olarak belirleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  GSS borç yapılandırmadan kimler faydalanacak?

  Bağ-Kur, tarımda süreksiz çalışanlar, toplu taşıma araçlarında kısmi çalışanlar da borçlarını yapılandırarak, ilk taksit ödemeleri ve yapılandırma kapsamı dışında 60 gün ve üzeri prim borçlarının bulunmaması halinde sağlık yardımlarından yararlanacak. Bu yıl ödenmesi gereken GSS primi aylık 88.29 lira olup ödeme gücü olmayanların primini devlet karşılıyor. Ödeme gücü de gelir testi ile belirleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow