hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Haberler... Merkez Bankası eylül ayı faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? TCMB Eylül 2023 faiz beklentisi ne?

  Haberler... Merkez Bankası eylül ayı faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak TCMB Eylül 2023 faiz beklentisi ne
  expand

  Merkez Bankası Eylül 2023 faiz kararı için geri sayım başladı. Son kararda beklentilerin üstüne çıkarak önemli bir faiz artışı gerçekleştiren TCMB'nin yeni kararı merak konusu oldu. Peki, Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında açıklanacak olan TCMB Eylül 2023 faiz beklentisi ne? Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı takviminde her ay politika faizinin belirleneceği toplantının tarihini duyuruyor. Eylül ayına ilişkin karar da bu toplantı sonrasında açıklanacak. İşte TCMB'nin açıklayacağı karar öncesinde son bilgiler...

  MERKEZ BANKASI EYLÜL 2023 FAİZ KARARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

  TCMB Para Politikası Kurulu toplantı takviminde yer alan bilgilere göre bu ay faiz kararı 21 Eylül 2023 Perşembe günü açıklanacak. Karar aynı gün saat 14:00’te duyurulacak. TCMB temmuz ayındaki kararında faiz artışı yaparak faizleri yüzde 17.5'e yükseltmişti. Ağustos ayında ise TCMB faiz artışı gerçekleştirerek faizi yüzde 25'e çıkartmıştı. Merkez Bankası böylelikle ağustos ayında politika faizini 750 baz puan artırmış oldu.

  MB ÖNCEKİ FAİZ KARARLARI NE OLMUŞTU?

  TCMB temmuz ayında açıkladığı kararda 7. kez üst üste faizi yüzde 14'te sabit bırakmıştı, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarında ise faiz indirimine gitmiş aralık ve ocak ayında ise faizi yüzde 9'da sabit tutmuştu. Şubat ayında ise 50 baz puan faiz indirimi yapan TCMB politika faizini yüzde 8.5'e çekmişti. Mart ayında ise faizler yüzde 8.5'ta sabit bırakıldı. Aynı şekilde nisan ve mayıs aylarında da faizler yüzde 8.5 düzeyinde sabit tutuldu. Haziran ayında ise faizler yüzde 15'e çekildi, Temmuz ayında ise bir kez daha artış yapılarak faizler yüzde 17.5'a çıkarıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  EYLÜL AYI FAİZ KARARI BEKLENTİSİ NE YÖNDE?

  Merkez Bankası'nda görev değişiminin ardından gelecek dördüncü faiz kararı merak konusu oldu. İlk üç kararda olduğu gibi eylül kararında da artış bekleniyor.

   

   

   

  .

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow