hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'locals' açıklaması: "Kasıtlı ithamları şiddetle kınıyoruz"

  Hazine ve Maliye Bakanlığından locals açıklaması: Kasıtlı ithamları şiddetle kınıyoruz
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ABD temasları çerçevesinde bir panelde kullandığı "locals" kelimesinin Türkçeye 'yerel halk' olarak çevrilmesine ilişkin Bakanlık'tan yazılı açıklama geldi. Söz konusu kelimenin ekonomi/finans terminolojisinde "yerel yatırımcı" anlamına geldiği vurgulanarak, "Kasıtlı ve bilinçli bu ithamları da şiddetle kınıyoruz" denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde:

  "Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’in ABD temasları çerçevesinde bir panelde kullandığı ekonomi/finans terminolojisinde yer alan “locals” kelimesinin siyasi malzeme yapılmaya devam edilmesini hayretle izliyor ve bu açıklamayı zaruri görüyoruz.

  Konuşmanın ilgili bölümünde Sayın Bakanımız dezenflasyonu desteklemek için programın güçlendirileceği, yapısal reformlara hız verileceği, uluslararası yatırımcıların Türk varlıklarına güçlü ilgisinin bulunduğu ve yerel yatırımcıların enflasyonun düşeceğine ikna edilmesi gerektiğini ifade etmiştir.

  Konunun uzmanları da terminolojide rutin olarak kullanılan bu kelimenin “yerel yatırımcıları” ifade ettiğini defalarca belirtmiştir.

  Dolayısıyla, ekonomi ve finans çevreleri tarafından sıklıkla kullanılan ve kabul görmüş bu ifade üzerinden Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’e atfedilen tuhaf ve akıl dışı söylemler kabul edilemez.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kasıtlı ve bilinçli bu ithamları da şiddetle kınıyoruz"

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow