Hibe desteği başvurusu nasıl yapılır e-Devlet| Esnafa hibe desteği son başvuru tarihi! Hibe desteği NACE kodları..

Hibe desteği başvurusu nasıl yapılır e-Devlet| Esnafa hibe desteği son başvuru tarihi! Hibe desteği NACE kodları..

Hibe desteği başvurusu nasıl yapılır e-Devlet| Esnafa hibe desteği son başvuru tarihi! Hibe desteği NACE kodları..

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz ay kabine toplantısı sonrasında esnafa hibe desteği açıklaması yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki grup olarak belirlenen işletmelere 3 bin TL ve 5 bin TL hibe ödemesi yapılacağını belirtti.  Esnafa hibe desteği adı ile gündeme gelen bir defaya mahsus pandemi gelir kaybı desteği maiyeti taşıyan hibe başvurusu, e-Devlet aracılığıyla bugün resmen başlıyor. İşte e-Devlet esnafa hibe desteği 3000 ve 5000 TL başvuru şartları ve detayları..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Mayıs 2021 tarihli kabine toplantısı sonrasında esnafa hibe desteği kapsamında 3 bin TL, 5 bin TL ödeme yapılacağını açıkladı. Bu açıklama sonrasında desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlar hibe desteği hakkında detayları araştırmaya başladı. En az 17 Mayıs ve öncesinde belirtilen NACE kodları ve meslek dallarında işletme girişi bulunan esnaflar, hibe desteği başvurusu yapabilecek. 5 bin TL ve 3 bin TL olmak üzere iki farklı hibe desteği verecek olan Ticaret Bakanlığı, işletme sınıflarına göre miktarları belirleyecek. Peki, Esnafa hibe desteği başvurusu 2021 nasıl yapılır? İşte, 25 Mayıs Salı günü başlayacağı belirtilen esnafa hibe desteği başvurusu hakkında detaylı bilgiler..

ESNAFA HİBE DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Esnafımıza sağlayacağımız destek için başvurular 25 Mayıs'tan itibaren 1 ay boyunca e-Devlet üzerinden yapılacaktır" açıklamasında bulunmuştu. Hibe desteği başvurusu ile 5 bin lira ve 3 bin lira ödenecek. Başvurular, 23 Haziran'a kadar TC kimlik numarasının son hanesine göre alınacak. Esnaf destek paketi ile gelir kaybı yaşayan esnaflara 3 bin TL ve 5 bin TL destek verecek olan Ticaret Bakanlığı, başvuru detayları hakkında bilgi yayımladı.  Başvurular yalnızca e-Devlet (turkiye.gov.tr) üzerinden alınacaktır. Destek başvuruları 25 Mayıs 2021 Salı günü başlayacak olup 30 gün süre ile (23 Haziran 2021 Çarşamba günü 23:59’a kadar) devam edecektir. Online başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun, hizmete erişime engel olmasını önlemek için, TC Kimlik Numarasının son hanesine göre aşağıdaki gibi başvuru alınacaktır;

0 olan vatandaşlar 25 Mayıs 2021 Salı günü,

2 olan vatandaşlar 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü,

4 olan vatandaşlar 27 Mayıs 2021 Perşembe günü,

6 olan vatandaşlar 28 Mayıs 2021 Cuma günü,

8 olan vatandaşlar 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü,

30 Mayıs - 23 Haziran 2021 tarihleri arasında tüm vatandaşlar başvurabilecektir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

E-DEVLET HİBE DESTEĞİ BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN!

HİBE DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Ticaret Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada başvurular hakkında detayları paylaştı. Sadece e-devlet üzerinden başvuru yapılabileceği belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Hibe desteğinden 17 Mayıs 2021 tarihinden itibaren gelir vergisi mükellefiyeti olan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirler kazançlarına esas faaliyet konuları üzerinden yararlanabilecektir. Söz konusu desteğe sadece 17 Mayıs 2021 tarihindeki vergi kayıtları esas alınarak belirlenen ve destek şartlarını taşıyan vatandaşlarımızın başvurusu kabul edilecektir.

HİBE DESTEĞİ KİMLERE VERİLECEK?

Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesinden de destek şartlarına ilişkin bilgi verildi. Buna göre, hibe desteği, tek seferde ödenmek üzere, ekonomik faaliyet konuları bakanlık tarafından belirlenen birinci grup için 5 bin lira ve ikinci grup için 3 bin lira olarak belirlendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu kapsamda, 5 bin lira ile desteklenecek birinci grupta aralarında kayak pistlerinin işletilmesi, sirkler, gösteri sanatları, nikah ve düğün salonu işletmecileri, kaplıca, SPA merkezleri, sinema filmi gösterimi, spor ve eğlence amaçlı spor hizmetleri, plaj alanlarının işletilmesi, eğlence parkları, öğrenci ve işçi yurtları, pansiyonları, kara yolu şehir içi ve şehirler arası havaalanı servisleri ile yolcu taşımacılığı, kantinler, kırtasiye ürünlerinin perakende ticareti, internet kafelerin faaliyetleri, şehir içi personel ve okul servisleri, çay ocakları, kıraathaneler, kahvehaneler, kafeler gibi işletmelerin bulunduğu 35 ekonomik faaliyet yer alıyor.

3 bin lira hibeyle desteklenecek ikinci grupta da aralarında pizzacı, çeşitli eğitim kursları, çocuk kulüpleri, canlı tiyatro, opera, bale, müzikal, konser gibi yapımların sahnelenmesi, deniz ve kıyı sularında diğer yolcu taşımacılığı, reklamcılık ile ilgili fotoğrafçılık, dövme ve piercing hizmetleri, kuru temizleme hizmetleri, çilingirlik, güzellik salonları, pastaneler, tarihi alanlar ve yapılar ile benzeri turistik yerlerin işletilmesi gibi işletmelerin bulunduğu 304 ekonomik faaliyet bulunuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakanlıkça belirlenen birinci ve ikinci grupta yer alan ekonomik faaliyetler Ticaret Bakanlığı internet sitesinden görülebiliyor. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanan benzer nitelikteki desteklerden faydalanılması, bu destek programından faydalanılmasına engel teşkil etmeyecek. Destek başvuruları ve itirazlar elektronik ortamda “www.turkiye.gov.tr” internet adresi üzerinden yapılacak. Başvuruların uygun bulunması halinde ilgilinin banka hesabına destek ödemesi yapılacak. İlgilinin belirttiği banka hesabına aktarılamayan bedeller serbest ödeme yöntemiyle verilecek.

HİBE DESTEĞİ NACE KODLARI:NACE KODU NEDİR?

NACE kodu, işyerinin faaliyet alanını ve bununla bağlantılı olarak işyeri tehlike sınıfı bilgisini veren bir koddur. Başvuru şartlarına uyup uymadığınızı aşağıdaki NACE kodları üzerinden öğrenebilirsiniz.

HİBE DESTEĞİ NACE KODLARI İÇİN TIKLAYIN!

HİBE DESTEĞİ ÖDEME TARİHİ 2021