hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  IMF, Ukrayna’ya 15.6 milyar dolarlık kredi programını onayladı

  IMF, Ukrayna’ya 15.6 milyar dolarlık kredi programını onayladı
  expand
  KAYNAK DHA

  IMF 15.6 milyar dolarlık Ukrayna kredi paketini onayladı. Kredi, ülkenin acil finansman ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmak için 115 milyar dolarlık daha geniş bir uluslararası destek paketinin bir parçası olacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD merkezli Uluslararası Para Fonu (IMF) Yönetim Kurulu, 115 milyar dolarlık küresel destek paketinin bir parçası olarak Ukrayna’ya verilecek 15.6 milyar dolarlık kredi programının onaylandığını duyurdu. Buna göre 2.7 milyar doların hemen ödeneceği vurgulandı.

  IMF, 22 Mart’ta açıklama yapıp heyetler bazında anlaşıldığını ve Ukrayna’ya 48 aylık fon desteği sağlayacak ekonomik programın, nihai onay için IMF Yönetim Kurulu’na gönderildiğini duyurmuştu. IMF dün yönetim kurulunun krediye onay verdiğini belirtip “IMF Kurulu, Ukrayna'ya yönelik toplam 115 milyar ABD Doları tutarındaki destek paketinin bir parçası olarak 11,6 milyar SDR'lik (yaklaşık 15,6 milyar ABD Doları) Genişletilmiş Fon Kolaylığı (EFF) kapsamında 48 aylık yeni bir genişletilmiş düzenlemeyi onayladı” ifadelerini kullandı.

  Ukrayna'nın EFF destekli programının, ilk aşamasında Ukrayna bütçesinin sağlamlaştırılması ve istikrara kavuşturulması planlanırken ikinci aşamasında ise savaş sonrası yeniden yapılanma ve Ukrayna'nın AB'ye katılım yolunda uzun vadeli büyümeyi teşvik etmek için kurumları güçlendirmeyi amaçladığı ifade edildi. Yürütme Kurulu'nun kararı, yaklaşık 2,7 milyar ABD dolarının derhal ödenmesine izin veriyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow