hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  IMF yetkilisine göre küresel ekonomi geçen aya göre daha kötü bir görünümde

  IMF yetkilisine göre küresel ekonomi geçen aya göre daha kötü bir görünümde
  expand

  IMF ekonomisti Gudmundson, Bali'deki G20 liderler zirvesi öncesinde karamsar bir tablo çizdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  IMF ekonomisti Tryggvi Gudmundson, dünya ekonomisi için geçtiğimiz ay yapılan IMF-Dünya Bankası güz toplantıları sırasında yayınlanan Dünya Ekonomik Görünümü raporundaki tahminlerden daha karamsar bir tablo ortaya koydu.

  Bali'deki G20 liderler zirvesi öncesinde değerlendirmelerde bulunan Gudmundson, "Son aylarda G20 ekonomilerinin PMI verilerinde gözlenen istikrarlı kötüleşme daha karamsar görünümü teyit ediyor. Karşı karşıya olunan zorluklar çok büyük ve zayıflayan ekonomik göstergeler önümüzde daha fazla zorluk olduğuna işaret ediyor" dedi.

  IMF, Ekim ayında yayınladığı raporda küresel ekonomi için 2023 büyüme tahminini yüzde 2,9'dan yüzde 2,7'ye indirmiş ve büyümenin yüzde 2'nin altına gerilemesi olasılığının yüzde 25 olduğunu vurgulamıştı.

  Gudmundsson yaptığı değerlendirmede, "Enflasyonu aşağı getirmek ve borz kırılganlıklarını düzeltmek için pek çok ülmede mali ve parasal sıkılaştırmanın devam etmesine ihtiyaç duyulması büyük olasılık ve biz G20 ekonomilerinde önümüzdeki aylarda daha fazla sıkılaştırma bekliyoruz" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow