İngiltere büyümesi beklentiyi aştı

İngiltere büyümesi beklentiyi aştı

İngiltere büyümesi beklentiyi aştı

İngiltere ekonomisi pandemiden sonra, öncesine göre düşünülenden daha hızlı büyüdü. 2023'ün ikinci çeyreğine ait nihai veriler 2019'un aynı dönemini yüzde 1,8 oranında geride bıraktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İngiltere'de bugün açıklanan nihai veriler, COVID-19 salgınının başlamasından bu yana ekonomik performansın önceden düşünülenden daha güçlü olduğunu ve İngiltere ekonomisinin Almanya veya Fransa'dan daha hızlı büyüdüğünü gösterdi.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), İngiltere ekonomisinin 2023'ün ikinci çeyreğinde, COVID-19 salgınının başlamasından önceki son çeyrek olan 2019'un son çeyreğine göre yüzde 1,8 daha büyük olduğunu söyledi.

Britanya'nın pandemiden ve Avrupa Birliği'nden ayrılmasından bu yana sergilediği göreli ekonomik performans, özellikle de önümüzdeki yıl yapılması muhtemel ulusal seçimler nedeniyle siyasi tartışmaların odağında yer alıyor.

İngiltere'nin bu dönemdeki yüzde 1,8'lik büyümesi, Fransa'daki yüzde 1,7 ve Almanya'daki yüzde 0,2'lik büyümeyle kıyaslandığında daha iyi ancak, ABD'de görülen yüzde 6,1'lik büyümenin çok gerisinde kalıyor.

İngiltere'de 2023 yılının ikinci çeyrek için GSYH büyüme oranı önceki tahmine paralel olarak bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 artış olarak teyit edilirken, ilk çeyrek büyümesi yüzde 0,1'den yüzde 0,3'e revize edildi.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber