hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İstanbul'un mayıs ayı ihracat rakamları belli oldu

  İstanbulun mayıs ayı ihracat rakamları belli oldu
  expand

  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre, İstanbullu şirketlerin ihracatı mayıs ayında bir önceki aya göre 2 milyar doların üzerinde arttı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'nin ihracatında lokomotif görevi üstlenen İstanbul, mayıs ayında dış satımda büyük bir sıçrama yaşadı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'nin ihracatı mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,4 artarak 24,1 milyar dolara ulaştı.

  Nisan ayında 6 milyar 642 milyon dolar olan İstanbullu şirketlerin ihracatı, mayıs ayında 2 milyar 130 milyon dolar artarak 8 milyar 772 milyon dolara yükseldi. İstanbul'un dış satımı mayıs ayında nisana göre yüzde 32,1, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9 arttı.

  Bu dönemde dünyanın 212 noktasına ürünlerini ulaştıran İstanbullu şirketlerin mayıs ayında Türkiye'nin toplam ihracatındaki payları yüzde 36,4 oldu. İstanbul'u 1,8 milyar dolarla Kocaeli, 1,6 milyar dolarla Bursa, 1,4 milyar dolarla Ankara ve 1,2 milyar dolarla İzmir izledi.

  İSTANBUL'UN İHRACATINDA SANAYİ SEKTÖRÜ SÖZ SAHİBİ

  İstanbul'un mayıs ihracatında en büyük pay sanayi sektörüne ait oldu. Kentte bu dönemde en fazla ihracatı 1,6 milyar dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü gerçekleştirdi. Bu sektörü 1,1 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 772,6 milyon dolarla otomotiv endüstrisi, 768,3 milyon dolarla elektrik ve elektronik, 640,1 milyon dolarla çelik sektörü, 596,8 milyon dolarla demir ve demir dışı metaller, 483,8 milyon dolarla mücevher, 360,7 milyon dolarla tekstil ve ham maddeleri, 344,6 milyon dolarla makine ve aksamları takip etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul'un dış satımında ilk 9 sırayı sanayi bünyesindeki sektörler oluşturdu. Mayıs ayında nisana göre İstanbul'da faaliyet gösteren bütün sektörlerin ihracatının artması dikkat çekti. Değer bazında en fazla artışı da bu sektörler kaydetti. Buna göre, hazır giyim ve konfeksiyon 284,8 milyon dolar, kimyevi maddeler ve mamulleri 224,5 milyon dolar, mücevher sektörü 213,7 milyon dolar, elektrik ve elektronik sektörü 194,2 milyon dolar, otomotiv endüstrisi 158,8 milyon dolar ihracat artışına imza attı.

  EN FAZLA DIŞ SATIM ALMANYA'YA GERÇEKLEŞTİ

  İstanbul'da faaliyet gösteren şirketler, en fazla ihracatı Almanya'ya yaptı. Kentten mayıs ayında Almanya'ya 698,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Almanya'yı 449,8 milyon dolarla Birleşik Krallık, 421,5 milyon dolarla İtalya, 417,6 milyon dolarla ABD ve 401,8 milyon dolarla İspanya izledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow