Geçen sene öğrendiğimiz 9 liderlik dersi

Geçtiğimiz yıl hızla değişen iş dünyası Steve Jobs, Richard Branson, Tim Cook, ve Google’ın yöneticileri gibi liderlerin tavsiyelerinin doğruluğunu kanıtladı. Bu liderlik kıssalarından doğru hisseleri çıkarabilen liderler 2018’e bir adım önde başlayacaklar.Liderlik uzmanı ve INC. Yazarı Marcel Schwantes, ünlü liderlerin 2017’de en çok dikkat çeken, tekrarlanan ve anlatılan hikaye ve tavsiyelerini INC. için derledi.
1. SteveJobs: Akıllı insanları işe alın. Sonra da size ne yapacaklarınızı söylemelerine izin verin
Jobs bu prensibi anlamakla kalmadı, ‘Parlak insanları işe alıp onlara ne yapacağını buyurmak akıllıca değil çünkü biz onları ne yapılması gerektiğini söylemeleri için işe alıyoruz’ dediği ünlü taşlamasıyla Apple’ın işe alım prensibi haline getirdi.
2. Jack Ma: Makine çağında lider olmak istiyorsanız, bu yeni yeteneğe ihtiyaç duyacaksınız!
Ünlü liderler iş başarısı için duygusal zeka (EQ) mı, analitik zeka (IQ) mı daha önemli tartışadursun, Çin e-ticaret devi Alibaba grubunun kurucusu ve CEO’su Jack Ma, yepyeni bir kavram öne sürüyor: Aşk zekası!

Jack Ma makineler ne kadar akıllanırsa akıllansın, dünyanın en büyük ve baskın problemlerinin makineler değil, şefkat, merhamet, anlayış ve tabii ki aşk kapasitesine sahip insanlar tarafından çözülebileceğine inanıyor. Ma’ya göre bu gizli silah, insanların makineleri yenip gelişimin temel yönlendiricisi olmaya devam edeceklerinin göstergesi.
3. Jeff Weiner: Cepte farz ettiğimiz 3 şeyin değerini bilin: sağlık, aşk ve zaman
Bu cümle Linkedin CEO’su Jeff Weiner’ın Eylül’de attığı bir tweet aslında. Hikayenin derinine indiğinizde bu üç prensibin Weiner’ın başarılı kariyer ve hayatını nasıl etkilediğini görebilirsiniz.
Weiner’in Pulse’da paylaştığı yazılarında bu üç değerle yaşamanın onun için nasıl alışkanlık haline geldiğini sık sık anlatan Weiner’a göre hayatı merhametli bir insan olarak, diğerlerinin dramları ile ezilmeden yüzleşerek yaşayabilmek daha iyi. Ve empati değil merhametle yönetmek gerekiyor.
4. Bill Gates, Richard Branson ve Warren Buffet hemfikir: Başarı için buna ihtiyacınız var.
Üç milyoner de sık sık işlerinin başarısı için iletişimin bir gereklilik olduğunu vurguluyor. Araştırmalar da onları doğruluyor: Finansal başarının yüzde 85’i etkin konuşma ve dinleme becerisinin sonucu.
 5. En iyi 10 CEO tek liderlik modeliyle yönetiyor
Bu modele ‘hizmetçi lider’ deniyor. Adı üstünde eski otoriter liderlere hiç benzemeyen bu tarz liderlik, bugünün en üst 10 global lideri tarafından uygulanıyor.
6. Google bir organizasyonun yönetici eğitim ve gelişimine çağ atlatacak beş dersi paylaştı.
Google İnsan Kaynakları geleceğin liderlerini saptar ve geliştirirken uyguladıkları 5 yöntemi açıkladı. Açıklamada özellikle vurgulananlar şunlardı:
'Yüksek performanslı bireyler yüksek performanslı yöneticiler olurlar’ inancı çok yanlıştır . İnsanları yönlendirmek pek çok iyi çalışanın sahip olmadığı özel bir grup yetenek gerektirir.
7. Richard Branson: Başarısızlığı destekleyin ve kutlayın.
Virgin grubunun kurucusu çalışanların gelişmesi ve işin daha karlı olması amacıyla çalışan davranışlarını anlayarak üç önemli ders çıkarıyor. İyi bir lider olmak için iletişimin iki yönlü olduğunu ve iyi bir dinleyici olmanın rolünü, başarısızlığın başarının alt yapısı olduğunu ve çalışanlarına herkesten –müşterilerden bile- çok değer vermenin önemini geç kavradığını vurguluyor.
8.Tim Cook: özel hayat ve başarının reçetesi
1998 yılında Apple’da işe başladığından beri basamakları tırmanarak bugün CEO olan Tim Cook çok basit ve neredeyse geleneksel iş anlayışına aksi bir reçete veriyor. Gençlere özel ve iş hayatında başarılı olmak için sevdikleri işi yapmalarını, işe sadece akıllarını değil kalplerini vermelerini ve sonra da keyfini sürmelerini salık veriyor.
9. Chip Bergh: Dalavere kültürünün panzehiri
10 / 10
Geçen sene öğrendiğimiz 9 liderlik dersi
Levi Strauss & Co’nun CEO’su The New York Times’a verdiği röportajda liderlik prensiplerini açıklarken ofis içi politika, entrikalar ve birbiriyle uğraşan insanların olduğu kültürleri iyileştirmenin yolunu açıkladı: Şeffaflık. Şeffaflık derken, temel odağa işin kendisini koyup, ofis içi politika ile işten çok uğraşmayı seçenlere bu davranışlarını başka bir şirkette göstermesinin kendine daha fazla fayda sağlayacağını herkesin içinde söylemek de var!
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS