Elon Musk’ın cesaret veren 3 kuralı

Sadece cesur düşünenler tarihe adını yazdırabilir. Cesur olmadan dünyayı değiştiremezsiniz. Elon Musk, 21. yüzyılın en heyecan verici otomobil şirketini (Tesla) icat etmekten, uzay yolculuğunu gerçeğe dönüştürmeye (SpaceX) büyük düşünmeyi hobi haline getirdi. Musk bugün itibarıyla, en az beş farklı sektörün (Ödemeler, Otomobiller, Uzay, Nakliye ve Piller) yapısını bozdu. Musk'ın risk alma ölçeği, onu dünyanın en büyük sorunlarının üstesinden gelen çoğu cesur girişimciden bile ayırıyor.'Liderin Zihni: Bozulma Çağında Nasıl Kazanılır' kitabının yazarı Terence Mauri, Elon Musk’ın risk yaklaşımını inceledi. Mauri’ye göre Elon Musk, hayatta ve işinizde alabileceğiniz en büyük riskin risk almamak olduğunun göstergesi. İşte Elon Musk’ın daha fazla cesaret için 3 kuralı:


1. Alabileceğiniz en büyük risk, risk almamak.
Belirsizliğin yüksek olduğu bir dünyada, başarısızlığı ucuz atlatabildiğiniz, hızlı öğrendiğiniz ve hemen devam ettiğiniz koşulda risk almaya cesaret edebilirsiniz. Musk, bunun için her zamanki düşünce tarzınızı değiştirmeniz gerektiğini gösteriyor. Dünyadaki en büyük pil çiftliğini kurarak Güney Avustralya'nın enerji ağını düzeltmek için kendine 100 günlük bir zaman verdi ve herkese bundan ücretsiz yararlanacaklarını ilan etti. Kendi kendine bir son tarih belirlemek, hareketi hızlandırmak ve konuşma ile hareket arasındaki boşluğu kapatmak için güçlü bir yoldur. Bugün hangi yeni cesur fikriniz için bir son tarih sözü verebilirsiniz?
2. Başarısızlığın öncüsü olun.
Girişimciler arasında en popüler kitaplardan biri de Roma imparatoru Marcus Aurelius'un Meditasyonları. Bu kitap, tek bir cesur düşünceye dayanır: ‘Zihniniz üzerinde kontrolünüz var – dışsal olayların üzerinde değil. Bunu anlayınca güçlü hissedeceksiniz.’ Musk muhtemelen bu mantrayı kendi hayatına uygulayan ilk kişi olacaktır. Onun hikayesi, engelleri aşmak, inandığınız şey için savaşmak ve vazgeçmemek için bir model. Temelinde derin alçakgönüllülük yatıyor. Yanılmak sorun değil. Başarısız olmak sorun değil. Bunlar sizi değersiz bir insan yapmaz. CNN'nin En İyi 10 Düşünürüne verdiği bir röportajında şunları söylüyor: 'Tesla ve SpaceX'i başlatırken, her iki durumda da başarı şansının yüzde 50'den az olduğunu biliyordum... Yani çalışacaklarından tamamen emin değildim. Ama şöyle düşünmeyi seçtim 'Muhtemelen çalışmayacak, ama denemeye değer çünkü çalışırsa sonuçları büyük olacak.''
3. Viking Ruhu ‘Sisu’.
Musk sadece sözlerinde değil, eylemlerinde de cesurdur ve başarısızlığı hızlı bir şekilde hareket etmek için sistematik bir şekilde kullanır. Şöyle diyor: ‘Biraz başarısızlık oluşacak diye bir şeyler yapmaktan korkmamanız gerekir. Atalarımız böyle yaklaşsaydı, Amerika Birleşik Devletleri olmazdı.’ K2'ye tırmanan ya da Kuzey Kutbuna ulaşan günümüzün kaşifleri gibi, Musk da Finlandiyalıların ‘Sisu’ dedikleri aşırı güçlük karşısında olağanüstü bir kararlılık ve direnme yeteneğine sahiptir. Bilinmeyene koşmak ve belirsizliği kucaklamak için ‘sisu’ gerekir. Sisu geliştiği zaman, girişimciler daha yüksek umut düzeyi (sarsılmaz kendine inanç), iyimserlik (iyi şeylerin olmasını bekler), azim (amaca bağlılık ve kolay vazgeçmeme) ve esneklik (engellere uyum sağlama ve çabuk iyileşme) deneyimler.
Sonraki adımlar.
Peki, siz hangi gelecek için söz vermeye hazırsınız? Endişelere kapıyı kapatmak ve bilinmeyene atlamak kolay değil, en büyük zorluklarınıza en büyük cesaretle saldırmanızı gerektiriyor. Alışıldık tepkimiz, tanıdık bir çevreyi bırakmamak ve denemeden önce yenilgiyi kabul etmektir. Oyunu değiştirebilecek bir fikri kaç kez düşünüp bir kenara attınız? Bu kenar ‘pişmanlık bölgesi’ olarak bilinir. Musk'ın yaptığı gibi her gün ortaya çıkmanız, cesur olmalısınız. Hayatınızda bir şeyi denemenin bedeli asla deneseydiniz olacakları bilmemek kadar acı verici olamaz. 
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS