Zamanı olmayanlar için 'Networking' sırları

Zamanı olmayanlar için 'Networking' sırları

İş ve hayat mücadelesi ile çok meşgul olduğumuz bu günlerde her dakikanın bizim için önemi var. Diğer yandan iş hayatında gelişmek için ve kariyer basamaklarını tırmanmak için pek çok aktiviteye de zaman ayırmamız gerekiyor. Bunların arasında ‘networking’ yapabilenlerin sırrı ne? Cevap: alışkanlık haline getirmek.

"Networking" iletişim içinde olduğunuz profesyonel ve sosyal bağlantılarınızın sayısını artırmak ve ilişkinin derinliğini yönetmek anlamında kullanılan bir terim. Son on yılda hayatımıza giren, eskiden "çevre yapmak" olarak nitelediğimiz olgunun yönetim biliminin radarına girdikten sonra aldığı isim. Aslında İngilizcede de bilişim teknolojisi ile ilgili teknik bir kavramdan devşirilmiş. Bugün iş hayatının olmazsa olmazlarından.

Kariyer uzmanı J.T. O’Donnel, Work It Daily internet sitesinde "Zamanım yok deyip boş vermek kolay ama gerçek, networking’ in bir alışkanlık olması zorunluluğu. Tıpkı dişimizi fırçalamak, duş almak ve egzersiz yapmak gibi" diyor. O’Donnel’a göre öz bakım ve sağlık için birçok aktivitede bulunuyoruz. Ama kendi kariyerimize bakım yapmak için gereken çalışmaları yapmıyoruz. İşin doğrusu, buna ayıracak vaktimiz var. Çok olmayabilir ama var.

"Her hafta gidemiyorsanız ayda bir gidin"

Networking’e ayıracak yeterli zaman bulamadığımız için olan zamanı da konuya ayırmamak pek akıllıca değil. O’Donnel, "Zamanı sıkışık olanlar networking’in büyük bir zaman aralığı aldığını sanmasın" diyor. Bunun yerine küçük zaman dilimlerinde nelere odaklanabileceğimizi düşünmemizi öneriyor.

Örneğin her hafta bir toplantı veya buluşmaya gidemiyor musunuz? O zaman ayda bir gidin. Sosyal olaylara iki saat ayıramıyor musunuz? O zaman networking sitelerinde 20 dakika geçirin.

Zamanı olmayanlar için networking’in sırrı aslında zamanınız olduğunu fark etmektir. İlk başta öyle görünmese de alışınca ne kadar zamanınız olduğuna şaşıracaksınız. Örneğin, işe giderken servis veya otobüste (oturabiliyorsanız) Linkedin’de insanlarla iletişime geçebilirsiniz veya bir sonraki bayramlarda akrabalarınızla daha fazla iş konuşup ağlarını anlamaya çalışabilirsiniz. Bir alışkanlık haline getirdiğinizde her yerde networking imkanları olduğunu ve buna özel zaman ayırmanız gerekmediğini fark edeceksiniz.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS