hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Japonya'da enflasyon yükselmeye devam ediyor

  Japonyada enflasyon yükselmeye devam ediyor
  expand

  Japonya İstatistik Bürosu'nun verilerine göre, taze gıda hariç tüketici fiyatları Nisan ayında %2,2 oranında artarken, Mayıs ayında bu oran %2,5'e yükseldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu artış, piyasa beklentisi olan %2,6'nın biraz altında kaldı ancak Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) %2 hedefinin üzerinde gerçekleşti.

  Enflasyondaki bu yükselişte, özellikle elektrik fiyatlarındaki %14,7 oranındaki artış etkili oldu. Taze gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda ise çekirdek enflasyon Mayıs ayında %2,1 artış gösterdi ve bu, art arda dokuzuncu ayda soğumaya işaret etti. Bir önceki ayda bu oran %2,4 seviyesindeydi.

  BoJ'un politika müzakerelerinde önemli bir faktör olarak vurguladığı hizmet fiyatlarındaki artış, 2018 yılından beri görülen seviyelere indi ve Nisan ayında %1,7'ye yavaşladıktan sonra Mayıs ayında %1,6 seviyesinde açıklandı. Bu durum, yüksek maliyetlerin tüketici talebini giderek azaltması nedeniyle işletmelerin fiyatları artırma konusunda artan isteksizliğini gösteriyor.

  Manşet enflasyon ise Nisan ayında %2,5 iken Mayıs ayında %2,8'e çıktı. Aylık bazda hem manşet hem de çekirdek enflasyon %0,5 oranında artış gösterdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow