Kadın çiftçiler bal üretecek

Kadın çiftçiler bal üretecek

Kadın çiftçiler bal üretecek

Filizlerin Mucizeleri'nin "Kadın Çiftçiler ve Aileleri ile Güvenli Tarım ve Sağlıklı Beslenme Projesi" kapsamında karabuğday yetiştiriciliği yapan kadın çiftçiler ve aileleri, karabuğday çiçeklerini arılarla buluşturarak, bal üretimi konusunda ilk adımı attılar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TürkTraktör'den yapılan açıklamaya göre, şirketin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÇAM) ve Karabuğday Yetiştiricileri ve Sağlıklı Yaşam Derneği (KARSADER) desteğiyle hayata geçirdiği "Kadın ve Aileleri ile Güvenli Tarım ve Sağlıklı Beslenme Projesi" kapsamında karabuğday yetiştiriciliği yapan kadın çiftçiler ve aileleri, yetiştiricilikten elde edilecek çıktıya ek olarak, arıcılık ve karabuğday balı üretimi konusunda çalışmalara başladı.

Tıpkı karabuğday yetiştiriciliğinde olduğu gibi, projenin bu yeni ayağında da çiftçiler öncelikle arıcılık eğitimleri aldılar. Arıcılık konusunda uzman eğitmenler rasyonel arıcılık yapmanın temel inceliklerini içeren eğitimleri çiftçiler ve ailelerine hem teorik, hem de arazide uygulamalı olarak verdi.

Eğitimlerin ardından projenin paydaşlarından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı'nın finansal desteği ve Bilecik İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün girişimleri ile 3 köydeki 21 çiftçi kadın ve ailesine 2'şer adet arılı kovan verildi.

Böylece çiftçilere ek gelir ve geçim olanağı sağlayacak karabuğday balı üretimi konusunda ilk adımlar atıldı. Proje kapsamında kurulan kooperatif aracılığıyla ise elde edilecek balın markalı olarak pazarlanması ve yüksek katma değerli bir ürünün elde edilmesi için çalışmalar yapılıyor.