hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kamuda servis hizmeti devam eder mi?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Tasarruf tedbirlerine ilişkin açıklanan paketin en dikkat çeken başlıklarından biri de kamuda servis hizmetlerinin sonlandırılmasına yönelik hedeflerdi. Sendikalar bu karara "servis imkanı toplu sözleşmede elde edilmiş haklarla sağlanıyor" vurgusu ile tepki gösteriyor. Kararın uygulanmaması talep edildi. Peki son durum ne? Kamu servisleri iptal olacak mı? Yoksa bu konuda atılacak yeni adımlar var mı? Detaylar haberimizde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kamuda servisler kalkacak mı? Konu tasarruf tedbirleri ile gündeme geldi. Hükümet cephesinden "kamuda personel servisi hizmetinin sözleşme bitiminde sonlandırılması hedefleniyor" vurgusu yapıldı. Ardından sendikalar tepki gösterdi.

  Peki bu kararın ertelenmesi ya da içeriğine yönelik değişiklik yapılması söz konusu mu?

  Edinilen bilgiye göre geçtiğimiz günlerde Kamu-Sen ile Memur-Sen, ekonomi yönetiminden bazı isimlerle bir araya geldi. O görüşmede konunun bir kez daha masaya geldiği belirtiliyor. Bir yandan sendika kaynakları kesinleşmiş bir karar yok ama talepler her fırsatta dile getiriliyor vurgusu yaparken bir yandan da bazı bakanlık kaynakları bu taleplerin takip edildiğine dikkat çekiyor.

  Kamuda servis hizmeti devam eder mi

  Üzerinde durulan formülün ise toplu ulaşımın zor olduğu noktalarda kurumların durumu bildirmesi. Ardından değerlendirmeler sonrasında onay gelirse o bölge için servis hizmetinin devam edebileceği yönünde olabileceği konuşuluyor. Yani bu tedbirden geri adıma yönelik henüz kesin bir karar yok ama konunun yeniden masada ele alındığına yönelik sinyaller geliyor.

  Sendikalar kamuda servis uygulamasının toplu sözleşme hükümleri ile elde edilen bir hak olduğunu ve yaklaşık 10 yıldır uygulandığına dikkat çekiyor. Bu nedenle karardan geri adım atılmasını talep ediyorlar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow