hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  'Kara cuma' servetine 2.3 milyar dolar daha kattı: 100 milyar doları aştı

  Kara cuma servetine 2.3 milyar dolar daha kattı: 100 milyar doları aştı
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Dünyanın en zengin kişisi olan ABD'li e-ticaret devi Amazon'un kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Jeff Bezos'un serveti, "Kara Cumada" 2.3 milyar dolar daha artarak 100 milyar doların üzerine çıktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Forbes'un "Gerçek Zamanlı Dünyanın Milyarderleri Listesine" göre, dünyanın en zengin kişisi konumunda bulunan Bezos'un serveti 24 Kasım Cuma günü 2,3 milyar dolar artışla 100,4 milyar dolara ulaştı.

  En son 1999 yılında Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in serveti 100 milyar doların üzerine çıkarken, Bezos tarihte bu başarıyı yakalayan ikinci kişi oldu.

  8 milyar dolarlık kapışma: Black Friday!

  Gates'in serveti ise bugün itibarıyla 90 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

  Bezos, Gates'i 27 Temmuz tarihinde geçerek dünyanın en zengin kişisi olmuş ancak bu unvanı kazandıktan 8 saat sonra aynı gün kaybetmişti. 27 Ekim'de tekrar dünyanın en zengin kişisi olan Bezos bu unvanı hala koruyor.

  ABD'de 'Kara Cuma' protestosu

  Amazon, en değerli 4. şirket

  Öte yandan, bugün itibariyle 571 milyar dolarlık piyasa değeriyle Amazon dünyanın en değerli 4'üncü şirketi konumundayken, Microsoft 642 milyar dolarlık piyasa değeriyle 3'üncü sırada geliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uzmanlar, ABD'de perşembe günü başlayan "Şükran Günü hafta sonu" (Thanksgiving weekend) ve cuma günü de devam eden "Kara Cuma" (Black Friday) satışlarında rekor beklendiğini ifade ederken, yatırımcıların Amazon'un hisselerine olan talebinin arttığını vurguluyor. Bezos, ABD'in en büyük e-ticaret firması olan Amazon'un hisselerinin yüzde 17'sini elinde bulundururken, şirketin hisseleri bugün yüzde 2,6 prim yaptı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow