hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Korkutan rapor: Kızıldeniz'deki krizin etkileri ne kadar daha devam eder?

  Korkutan rapor: Kızıldenizdeki krizin etkileri ne kadar daha devam eder
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Nakliye devi küresel tedarik zinciri konusunda uyarı yayınladı. Japon Mitsui OSK Lines'a göre Kızıldeniz'deki aksamalar bir yıla kadar sürebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Japon denizcilik devi Mitsui OSK Lines (MOL), Kızıldeniz'de devam eden gerginliklerin küresel tedarik zincirlerinde neden olduğu aksamaların bir yıl sürebileceği konusunda uyardı.

  MOL dahil denizcilik sektörünün büyük oyuncuları, Akdeniz'i Kızıldeniz'e bağlayan kritik bir deniz ticaret yolu ve Asya ile Avrupa arasında enerji ve kargo için hayati bir deniz yolu olan Süveyş Kanalı'nı kullanmayı geçici olarak durdurdu. Bu, İsrail-Hamas savaşının Ekim ayında başlamasından bu yana Yemen merkezli Husi isyancılarının Kızıldeniz'de gerçekleştirdiği düzinelerce insansız hava aracı ve füze saldırısını takip etti.

  MOL Başkanı Takeshi Hashimoto, Bloomberg ile yaptığı röportajda nakliye operatörlerinin transit geçişini durdurmasına atıfta bulunarak "Bu tarihi bir olay" dedi.

  Hashimoto'ya göre şu anda bu aksamayı atlatmaya yetecek kadar gemi mevcut. Ancak küresel ekonominin aniden büyümesi ve mallara olan talebin artması durumunda nakliye kapasitesinde eksiklik yaşanacağı konusunda uyardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Süveyş Kanalı'ndaki yük taşımacılığı, Husi saldırılarının nakliye şirketlerini sevkıyatları yönlendirmeye zorlayarak küresel tedarik zincirlerine şok dalgaları göndermesinden bu yana hızla düşüyor. Salı sabahı Husi isyancıları iki ticari gemiye mermi fırlattı ve bunlardan birine çarptı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow