ekonomi

Kredi kartı sahipleri dikkat! O tarih 31 Aralık'a uzatıldı

  1. Ekonomi

Kredi kartı sahipleri dikkat! O tarih 31 Aralık'a uzatıldı

Online alışveriş için müşteri onayı şart alınacak ve daha da önemlisi bu tarihten sonra kredi kartları artık online alışverişe kapalı olarak tüketiciye verilecek. Bankaların online alışveriş için müşterilerden onay alması için son tarih olarak 17 Ağustos açıklanmıştı. Ancak BDDK'dan bugün yapılan açıklamayla, yarın dolacak olan bu süreç 31 Aralık'a kadar uzatıldı.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, banka kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamilinin talebinin alınması şartı getirdiklerini ve bankalardan 17 Ağustos'a kadar bunun tamamlanmasını istediklerini hatırlatarak, "e-ticarette herhangi bir yavaşlamaya sebebiyet vermemek için hem bankalarımızın görüşlerini hem de gelen taleplerini aldık ve kurul olarak bu süreyi 31 Aralık 2017'ye kadar uzattık." dedi.

Değişen tarihle birlikte kredi kartı ile internetten alışveriş dönemi 31 Aralık'ta sona erecek.

Artık kartlar sanal alışverişe kapalı olacak

Kredi kartı ile online alışveriş için 31 Aralık'tan sonra müşteri onayı gerekecek. Artık kredi kartları sanal alışverişe kapalı olarak verilecek. 

31 Aralık'tan sonra ne değişecek?

BDDK tarafından alınan karar neticesinde bankalar müşterilerine kredi kartı gönderirken online alışveriş özelliği kapalı olarak gönderecek.

Bankalar müşterilere 17 Ağustos ile ilgili bilgilendirme mesajları gönderilmişt. Ancak sürenin 31 Aralık'a kadar uzatılmasıyla kart sahiplerinin online alışveriş yapmaya devam edebilmesi için kartını onaylattırılması gerekecek.

Müşteri ise kredi kartını aldıktan sonra banka müşteri hizmetleri ile görüşüp internet kullanımı için gerekli onayları vererek alışveriş yapabilecek.

Mevcut kartlar için ise müşterinin bankaya 31 Aralık'a kadar onay vermesi gerekecek.

Onaylar yazılı ya da bazı bankaların yönlendirmesi ile telefon mesajı ile yapılabilecek.

İnternetten alışveriş 68 milyar dolar

Türkiye'de son verilere göre yaklaşık 176 milyon banka kartı ile kredi kartı bulunuyor.2016 yılında internet üzerinden yapılan alış verişlerin tutarı 68,5 milyar liraya ulaştı. 

BDDK uyarılarını yaptı

10 / 11
Kredi kartı sahipleri dikkat! O tarih 31 Aralık'a uzatıldı
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), finansal tüketiciyi koruma görevi çerçevesinde alınan karar ile kartını internet işlemlerinde kullanmayan ya da kullanmak istemeyen kart hamillerine, kartını internet üzerinden yapılan işlemlere açma-kapatma imkanı verildiğini duyurdu.

BDDK'dan yapılan açıklamada şubat ayında aldığı bir kararla Türkiye'deki tüm banka ve kredi kartlarının internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılabilmesi için kart hamilinin onayının alınması şartı getirildiği anımsatıldı.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS