hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AB'nin kripto yasa çerçevesi, MiCA maliye bakanlarının imzasıyla yasa olmaya doğru ilerliyor

  ABnin kripto yasa çerçevesi, MiCA maliye bakanlarının imzasıyla yasa olmaya doğru ilerliyor
  expand

  Avrupa Birliği'nin dönüm noktası niteliğindeki Kripto Varlık Piyasaları düzenlemesine (MiCA), kripto vergi varlıklarıyla ilgili verilerin paylaşılması için yeni bir yasayı da kabul eden AB Konseyi tarafından nihai onay verildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avrupa Birliği (AB) maliye bakanları tarafından dönüm noktası niteliğindeki yeni kripto kuralları imzalandı.

  27 üye devleti temsil eden AB Konseyi, Kripto Varlık Piyasaları düzenlemesini (MiCA) oybirliğiyle onaylayarak bloğu, kripto lisanslama rejimi ile dünyadaki ilk büyük yargı alanı haline getirdi. Ayrıca, kripto para transferleri konusunda yeni kara para aklamayı önleme önlemleri üzerinde anlaşmaya vardı.

  Konsey Başkanlığı olarak görüşmelere başkanlık eden İsveç'in maliyesi “Bugün kripto varlık sektörünü düzenlemeye başlama sözümüzü yerine getirdiğimiz için çok mutluyum. Son olaylar, bu varlıklara yatırım yapan Avrupalıları daha iyi koruyacak ve kripto endüstrisinin kara para aklama ve terörizmin finansmanı amacıyla kötüye kullanılmasını önleyecek kuralların acilen uygulanması gerektiğini doğruladı." açıklamasında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geçen hafta büyükelçilerin hem MiCA'ya hem de vergi önlemlerine yeşil ışık yakmasının ardından yasaların kabul edilmesi büyük ölçüde bekleniyordu.

  MiCA, cüzdan sağlayıcıları ve borsalar gibi kripto şirketlerinin blok genelinde faaliyet göstermek için bir lisans aramasını ve stabilcoin ihraççılarının uygun rezervleri tutmasını gerektirir. Temel özellikleri Haziran ayında siyasi olarak kararlaştırıldı , ancak idari engellemelere tabi tutuldu . Büyük hükümler, bloğun resmi gazetesinde yayınlandıktan bir yıldan biraz daha uzun bir süre sonra yürürlüğe girecek ve bu muhtemelen Haziran veya Temmuz'da olacak.

  Günün ilerleyen saatlerinde bakanlar, kripto sağlayıcılarını müşterilerinin varlıklarının ayrıntılarını vergi makamlarına ifşa etmeye zorlamak için yeni önlemler üzerinde anlaştılar.

  konomiden sorumlu başkan yardımcısı Valdis Dombrovskis yaptığı açıklamada, Avrupa dijital geçiş sürecinde ilerlerken gelişen teknolojiye ayak uydurulmasını tavsiye ederek "Kripto varlıklar ve e-para, ekonomik faaliyeti ve yeniliği yönlendirmek için büyük bir potansiyele sahiptir - ancak aynı zamanda şeffaflığı azaltma ve vergi kaçakçılığına veya dolandırıcılığa olanak verme riskleri de taşırlar. Vergi kurallarımızı bu sorunları ele alacak şekilde güncellemek, ulusal idarelerin vergileri daha verimli bir şekilde toplamasına yardımcı olacaktır." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DAC8 olarak bilinen yeni vergi kuralları, OECD'den alınan bir modele dayalı olarak Aralık ayında Avrupa Komisyonu tarafından önerildi ve tasarının son taslağı Cuma günü yayınlandı. Avrupa Parlamentosu konuyla ilgili bağlayıcı olmayan görüşünü açıklamadığı için henüz yasalaşmayacaklar.

  Buna göre, özellikle zengin bireylerin kripto varlık işlemlerinden sağladıkları gelirler raporlanacak ve bu bilgiler diğer üye ülkelerle otomatik biçimde paylaşılacak.

  Vergi idarelerinin genel iş birliği çerçevesi genişletilecek ve buna kripto varlıklar da dahil edilecek.

  Kripto varlıklara kayıt ve raporlama yükümlülükleri getirilecek.

  Kripto varlıklardan sağlanan gelirin vergilendirilmesi sağlanacak.

  Kripto varlıkların vergi ödememekte kullanımı hakkında yasal boşluklar kapatılacak.

  Vergi kapsamındaki varlık ve gelir kategorilerine kripto varlıklar da dahil edilecek.

  Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının vergi makamları ile zorunlu otomatik bilgi paylaşımında bulunması gerekecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Söz konusu uzlaşının yürürlüğe girmesi için üye ülkelerin resmi onayı gerekiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow