'Dijital altın' Bitcoin, en büyük varlıklar listesinde

'Dijital altın' Bitcoin, en büyük varlıklar listesinde

Dijital altın Bitcoin, en büyük varlıklar listesinde
expand
KAYNAK DHA

Araştırma şirketi Companiesmarketcap tarafından yayımlanan ve piyasa değerine göre en büyük varlıkları içeren listede, Bitcoin'in 12. sırada yer aldığı görüldü. Bitcoin; piyasa değeriyle Eli Lilly, Visa, TSMC gibi şirketleri geride bıraktı. Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, “Bitcoin dijital bir varlık ve yatırım aracı olduğundan, bir şirketle yalnızca piyasa değeri açısından karşılaştırılması doğrudan yatırım tercihlerini etkileyecek sonuçlar vermemeli. Yine de Bitcoin ve Ethereum'un piyasa değerleri, bu iki dijital varlığın ekonomik etkisine dair ipuçları taşıyor. Bitcoin, dijital altın olmaya her yıl daha da yaklaşıyor" dedi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Piyasa değeri kıyaslamasının Bitcoin'in dünyadaki tüm bankalardan daha değerli olduğunu gösterdiğine dikkat çeken Sönmez, “Banka dışı küresel şirketleri ve varlıkları da hesaba kattığımızda, Bitcoin'in NVIDIA, Tesla gibi halka açık şirketlerden daha önde olduğunu görüyoruz. Bitcoin, bir şirket olsaydı dünyanın en değerli 11. şirketi olurdu. Yine de bu görüşün artık geride kaldığını değerlendiren yorumlar da mevcut. 'Deutsche Bankin güncel analizlerinden biri, Bitcoin'de 2021 itibarıyla yükselişe geçen enflasyonun bir sonucu olarak değer artışı gözlemlendiğini, bunun teknoloji şirketlerinin değerlemelerindeki yükselişle denk olduğunu söylüyor. Analiz, faiz oranları artmaya başladıkça hem teknoloji hisselerinin, hem de dijital varlıkların bir düzeltme yaşadığının altını çiziyor" diye konuştu.

Bitcoin ve Ethereum'un 2023'te yaşadığı değer kayıplarının veya kazançların önceki yıllara kıyasla daha sığ olduğunu ve bunun da kripto piyasalarındaki büyük ölçekli dalgalanmaların azaldığına işaret ettiğini dile getiren Sönmez, “2019'da Bitcoin'in ortalama 90 günlük volatilitesi yüzde 67 olarak ölçülüyordu. 2023'te bu rakam yüzde 40'lara kadar geriledi. Bu da iki kripto para varlığının enflasyona karşı dayanıklılığını destekliyor ve özellikle Bitcoin'e yakıştırılan 'dijital altın' tabirine haklılık payı veriyor. Öyle ki, Bitcoin'in yılın başından bu yana altına kıyasla yüzde 93, Ethereum'un ise yüzde 39 daha iyi performans gösterdiği görülüyor. Bitcoin'in kısa tarihi düşünüldüğünde, en büyük piyasa değerine sahip dijital varlığın dalgalanma döngüsünü çok kısa sürede geride bıraktığı söylenebilir" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

"SORUMLU YATIRIMI TEŞVİK EDİYORUZ"

Yılın son ayının pek çok yatırımcı için portföyünü gözden geçirme, varlıkları yeniden ağırlıklandırma ve yeni yatırım kararları verme dönemi olduğunu hatırlatan Sönmez, “Listelediğimiz bin 700'ü aşkın kripto para birimi ve farklı yatırımcı profillerine hitap eden çeşitli araç ve ürünlerle, 2024'e yeni bir başlangıç yapmak isteyen kullanıcılarımızın olanaklarını genişletiyoruz. Bitcoin başta olmak üzere, önde gelen dijital varlıkların performanslarını ve kripto ekosisteminde yaşanan yeni gelişmeleri takip ederek, milyonlarca kullanıcımızı düzenli olarak bilgilendiriyoruz. Tüm bunlar, Gate.ioTürkiye'nin, yatırım kararı alırken tüm değişkenleri değerlendirmeyi ve riskleri göz önünde bulundurmayı teşvik eden sorumlu yatırım yaklaşımıylaörtüşüyor" dedi.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow