Kripto devi uyardı: Birikiminizi satıp risk almayın

Kripto devi uyardı: Birikiminizi satıp risk almayın

Kripto devi uyardı: Birikiminizi satıp risk almayın

Kripto para borsalarında iflas dalgaları bir türlü bitmek bilmiyor. Bu yıl Luna ile başlayan batış sürecinin son halkası ABD merkezli FTX oldu. Binance Türkiye Müdürü Mücahit Dönmez, son dönemde kritik günlerden geçen piyasada hayati uyarılarda bulundu. / Murat Gülderen-Posta

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Onun öncesinde yine bu yıl Celsius Network, Voyager, 3AC, Alman kripto borsası Nuri ve Türk Thodex de iflas etmişti. Milyonlarca kişinin ocağı sönerken, milyarlarca dolar buhar oldu. İnsanların kripto borsaya olan güveni derinden sarsıldı. Gözler ise şu an dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance’a çevrildi.

PİYASA AŞIRI OYNAK

Posta’nın sorularını yanıtlayan Binance Türkiye Müdürü Mücahit Dönmez, “Kimse evini arabasını satıp kriptoya yatırmasın. Çünkü riski büyük bir yatırım. Çok küçük miktarlarda yatırın ki kaybettiğinizde yaşamınız bundan olumsuz etkilenmesin. Fiyatlar aşırı oynak. Daha önce pek çok kez yaşadık. Örneğin Bitcoin fiyatı birkaç sene önce 5 bin dolara kadar düşmüştü. Sonra 68 bin dolara kadar yükseldi. Şu sıralar 17 bin dolar seviyelerinde. Vatandaş, yüksek risk iştahıyla tüm birikimlerini satabiliyor. Bunu yanlış buluyoruz” dedi.

KISA SÜREDE PARA KAZANILMAZ

Kısa sürede parayı 2’ye 3’e katlarım’ mantığının son derece yanlış olduğunu ve böyle şeylerin pek mümkün olmadığını vurgulayan Dönmez, şöyle devam etti:

TİSK Başkanı'ndan dikkat çeken Asgari Ücret çağrısı

TİSK Başkanı'ndan dikkat çeken Asgari Ücret çağrısı

“Yatırımcılar, yatırım yapmak istedikleri varlıklar ya da projelerle ilgili araştırmayı kendileri yapmalı. Sonra girmek istediği sistemin arkasındaki yatırımcıları öğrenmeli. Ayrıca whitepaper’ları (ürünü tanıtan belgeler) muhakkak okumalı. Yüzde 100 güvenmediğiniz hiçbir şeye yatırım yapmayın. Sonra kaybetme ya da kazanma psikolojisini yönetemezsiniz.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

REGÜLASYON ÇOK ÖNEMLİ

Bu kadar iflastan sonra çok sıkı regülasyonlar geleceğini öngördüklerini ifade eden Dönmez, şunları söyledi:

“Lisans alma zorunluluğu olacak ve bu da kolay kolay verilmeyecek. Lisanslı bir kripto varlık borsası olacaksınız. Regülasyon bir güvencedir. Kripto varlıkların fiyatı henüz çok oynak olduğu için bu aşamada kripto varlıkların ödemelerde kullanılmasına müsaade edileceğini öngörmüyoruz. Türkiye’de zaten şu anda bu yasak. Yani kripto varlıkla ev ve araba alamazsınız. Bu noktalarda alınacak çok yol var.”