hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Krizin faturasını kendine kesti! Goldman Sachs CEO'su kazancından yüzde 29 azalttı

  Krizin faturasını kendine kesti Goldman Sachs CEOsu kazancından yüzde 29 azalttı
  expand

  Dünyanın en çok kazanan bankacısı unvanına sahip Goldman Sachs CEO'su David Solomon zorlu geçen 2022 yılının ardından yıllık gelirini önceki yıla göre yüzde 29 azaltarak 25 milyon dolara indirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Goldman Sachs, CEO David Solomon’un geçen yılki çalışmaları için 25 milyon dolarlık bir kazanç paketi alacağını duyurdu.

  New York merkezli bankanın dosyalamasına göre, paket 2 milyon dolarlık taban maaş ve 23 milyon dolarlık değişken tazminat içeriyor.

  Açıklanan rakam CEO'nun 2021 performansı için kendisine verilen 35 milyon doların yaklaşık yüzde 29 gerisinde.

  Solomon’un yıllık kazancının çoğu -yüzde 70 veya 16.1 milyon dolar- performans ölçütlerine bağlı olarak kısıtlı hisse şeklinde, geri kalanı nakit olarak ödeniyor.

  Aynı yıl Goldman’ın tüm yıl kazancı, yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi gelirlerindeki keskin düşüşler nedeniyle %48 düşerek 11.3 milyar dolara geriledi.

  Banka, Federal Rezerv faiz oranlarını yükselttiği için sermaye piyasası faaliyetlerindeki sektör çapındaki yavaşlamadan birincil derecede etkilenirken, Solomon da kendi sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Goldman, tüketici finansmanı alanındaki emellerini azaltmak zorunda kaldı ve son aylarda iki tur fesihte yaklaşık 4.000 işçiyi işten çıkardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Solomon’un kazanç paketi, JPMorgan Chase’in CEO’su Jamie Dimon’un ve James Gorman'ınkinin altına indi. Bu bankacılar,  2022′de sırasıyla 34,5 milyon dolar ve 31,5 milyon dolar tazminat aldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow