hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Maliye Bakanlığı'ndan bayram denetimi

  KAYNAK DHA

  Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kurban Bayramı öncesinde alışverişin yoğunlaştığı sektörlere yönelik denetim gerçekleştirdi. İşletmeye ait olmayan pos cihazı kullananlar, IBAN ile tahsilat gerçekleştirenler, kayıt dışı faaliyette bulunanlar Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kayıt dışı hasılat tespiti yapıldı. Hatalı KDV oranı uygulayanlar saptandı. Söz konusu mükellefler, incelemeye sevk edildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bayram alışverişinin yoğunlaştığı sektörleri mercek altında aldı.

  Maliye Bakanlığından bayram denetimi

  Bakan Mehmet Şimşek'in "kayıt dışılıkla mücadelemize her alanda ara vermeden devam ediyoruz" mesajı doğrultusunda denetimler gerçekleştirildi. 11 Haziran'dan bayram arifesi olan 15 Haziran gün sonuna kadar ekonomik faaliyetlerin yoğunlaştığı tatlıcı, şekerci, konfeksiyon gibi sektörlerdeki mükelleflere yönelik ülke genelinde bayram denetimleri yapıldı.

  Maliye Bakanlığından bayram denetimi

  Bayram öncesi dönemde yaklaşık 8 bin 227 mükellef denetime tabi tutuldu. Denetimlerde kayıt dışı hasılat tespitinde bulunuldu, söz konusu mükellefler incelemeye sevk edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Maliye Bakanlığından bayram denetimi

  Ekipler, 195 mükellefin hatalı KDV oranı uyguladığını, 357 mükellefin ödeme kaydedici cihaz ve satış yazılım programları arasında entegrasyonunun bulunmadığını belirledi. İncelemelerde 13 mükellefin işletmeye ait olmayan pos cihazı kullandığı, 298 mükellefin IBAN yoluyla tahsilat gerçekleştirdiği, 50 mükellefin kayıt dışı faaliyette bulunduğu ve kayıt dışı 18 işçi çalıştırıldığı tespit edildi. Bu işletmeler, gerekli işlemlerin yapılması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow