hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  MB yıl sonu enflasyon beklentisi verilerini açıkladı

  MB yıl sonu enflasyon beklentisi verilerini açıkladı
  expand

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) düzenlediği piyasa katılımcıları anketinde 12 aylık enflasyon beklentisi geçen yılın Haziran ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Enflasyon beklentilerindeki düşüş ivmesi Haziran ayında da sürdü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Haziran piyasa katılımcıları anketine göre, 12 ay sonrasına ilişkin yıllık enflasyon beklentisi yüzde 31,79 olarak gerçekleşti. Bir önceki ankette bu beklenti yüzde 33,21 seviyesindeydi. Bu oran, piyasa katılımcılarının 12 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisinde son bir yılın en düşük seviyesini gösteriyor.

  Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisi de önceki anket döneminde yüzde 43,64 iken, bu anket döneminde yüzde 43,52'ye düştü. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise sırasıyla yüzde 21,33'ten yüzde 20,33'e geriledi.

  TÜFE beklentilerinde düşüş gözlenirken, politika faizinde bu ay herhangi bir değişiklik beklenmiyor. TCMB'nin bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi, önceki anket döneminde olduğu gibi yüzde 50 seviyesinde sabit kaldı.

  Bu veriler, TCMB'nin enflasyonla mücadelesinde piyasa katılımcılarının beklentilerindeki iyileşmeyi yansıtmakta ve ekonomideki olumlu gelişmelere işaret etmektedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow