hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Merkez Bankası Başkanı Karahan: Geldiğimiz noktada dezenflasyonun eşiğindeyiz

  Merkez Bankası Başkanı Karahan: Geldiğimiz noktada dezenflasyonun eşiğindeyiz
  expand

  Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde Albaraka İslami Finans Zirvesi'nde konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Merkez Bankası Başkanı Karahan'ın konuşmasının satır başlıkları:

  Manşet enflasyonun Mayıs ayında tepe noktasına ulaşacağını, sonrasında belirgin düşüşe geçeceğini belirtmiştik. Geldiğimiz noktada dezenflasyonun eşiğindeyiz. Tahmin patikamızda yaz aylarından itibaren yıllık enflasyonun hızlıca gerileyeceği, süreklilik kazanacağını öngörmekteyiz. Aylık enflasyonun ana eğiliminde seviyesi yüksek olmakla birlikte bir zayıflama görmekten memnunuz. Dezenflasyon sürecinde belirgin düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri tahminlere yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşumuzu sürdüreceğiz.

  "TL'DE İSTİKRARLI SÜREÇ OLACAKTIR"

  Maliye politikalarının dezenflasyon sürecini destekleyeceğini düşünüyoruz. Dezenflasyon için gerekli kararlılığı sürdürmeye devam edeceğiz. İstikrarlı ve kaynakları itibarıyla sürdürülebilir büyüme fiyat istikrarıyla sağlanabilir. Öngörülebilirliğin arttığı ortamda düşen risk primi sayesinde büyüme için finansal kaynaklar da düşünülecektir. TL cinsi varlıklara artan talep ile TL'de istikrarlı süreç olacaktır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'de katılım finansın daha rekabetçi bir yapıya kavuşturulması için özel öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Katılım finans sektörünün güçlü altyapıya kavuşması azami önemlidir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow