Mevduat faizi cazibesi! 20 yılın zirvesine çıktı: Maaş gibi aylık getiri...

Mevduat faizi cazibesi! 20 yılın zirvesine çıktı: Maaş gibi aylık getiri...

Mevduat faizi cazibesi 20 yılın zirvesine çıktı: Maaş gibi aylık getiri...
expand

TCMB'nin Türk Lirası'nın cazibesini artırarak yabancı yatırımcıyı ülkeye çekme amacıyla faiz artırım adımları mevduat hesaplarına yaradı. Bankalarda mevduat faizleri yüzde 46'yı aşarak 20 yılın zirvesine yükseldi. Bankada 500 bin lirası olan bir vatandaş artık maaş gibi aylık kazanç elde edebiliyor. İşte detaylar...

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Mevduat faizlerinde artış devam ediyor. Merkez Bankası verilerine göre, 1-3 ay arası vadeli mevduatta ortalama faiz yüzde 46'yı aştı.

HEDEF NERESİ?

Merkez'in aralık ayında da politika faizini yükseltmesi bekleniyor. Hal böyle olunca ekonomistler TL mevduatında faiz oranlarının kısa sürede yüzde 50'nin üzerine çıkabileceğini söylüyor.

İŞTE AYLIK KAZANCINIZ

Mevduat faizlerinin 20 yılın zirvesine çıkmasıyla bankada parası olanların geliri de arttı. Şu an bazı bankalar 500 bin TL yatırana 32 gün vadenin sonunda 19 bin156 lira ödemeye başladı. Rakam arttıkça getiri oranı da artış gösteriyor.

BANKALAR ARASI YARIŞ VAR

Öte yandan yıl sonunun yaklaşması ve yakalanması gereken hedefler bankacılık sektöründe mevduat yarışını kızıştırdı. 10-20 bin liralık TL mevduatlara bile yüzde 40,5’in altında faiz önerilmiyor, miktar yükseldikçe mevduat faiz oranları yüzde 50’yi aşıyor.

Bankacılık sektöründe yılın son ayıyla birlikte hedeflerin gerçekleştirilmesi, bilançoların daha iyi görünmesi için en çok çaba gösterilen günlere girildi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Bankaların kendi hedeflerinin yanı sıra Merkez Bankası’nın getirdiği kur korumalı mevduattan standart TL mevduata dönüşüm hedefleri de bulunuyor. Hem bilanço makyajlama hem de hedefler için standart TL mevduat faizleri son dönemlerin en yüksek seviyelerine çıktı. Bazı bankalar para miktarı arttıkça yüzde 50 oranında mevduat faizi veriyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Dr. İsmet Demirkol şu ifadeleri kullandı:

"Mevduat faizleri artıyor. Hal böyle olunca kredi maliyetleri de yükseliyor. Bankalar önümüzdeki süreçte maliyetler artığından dolayı kredi vermezse mevduatlarda azalma olabilir. Merkez Bankası'nın Aralık ayı toplantısında faiz artışı bekliyorum.

2024 'te ocak ayında yüzde 47.,5 oranında bir faiz bekliyorum. Bu da mevduatlara yansıyacaktır. Mevduatın 4-5 ay yüzde 55 bandına çıkması muhtemel. Bundan sonraki aylarda mevduatlarda bir gerileme bekliyorum."

KKM'NİN CAZİBESİ KALMADI

Kur korumalı mevduat hesaplarındaki para 1 Aralık haftasında 24,3 milyar TL gerileyerek 2,7 trilyon TL oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan haftalık bültene göre Kur korumalı mevduatlarda 1 Aralık haftasında 24,3 milyar TL düşüş yaşandı.

BDDK verilerine göre, bankacılık sektöründe toplam mevduat bankalar arası dahil geçen hafta 17 milyar 157 milyon lira azaldı. Söz konusu haftada yüzde 0,1 gerileyen bankacılık sektörünün toplam mevduatı 14 trilyon 146 milyar 795 milyon TL oldu.

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow