Moody's'in Türkiye kararına iş dünyasından tepki yağdı

Moody's'in Türkiye kararına iş dünyasından tepki yağdı

Moody's'in Türkiye kararına iş dünyasından tepki yağdı

Moody's Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyedeki notunu bir kademe düşürdü. Kredi kuruluşu 3 yıl önce Türkiye'yi yatırım yabılabilir seviyeye çıkartmıştı. Üç yıl sonra Türkiye bu notu kaybetti. Moody's not düşüşüne gerekçe olarak, dış finansman gereksiniminden kaynaklanan risklerin artmasını, kurumların gücünün zayıflamasını ve büyümenin yavaşlayacak olmasını gösterdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Moody's not indiriminin ardından 3 büyük kredi derecelendirme kurluşu arasında Türkiye'ye yatırım yapılabilir düzeyde not veren tek kuruluş Fitch kaldı. 'Türkiye 15 Temmuz şokunu atlattı' diyen Moody's iki gün sonra not düşürdü. Görünümü ise durağana çevirdi.

Moody's kararına iş dünyasından da ardı ardına tepki yağdı.

MÜSİAD Başkanı Nail Opak konuyla ilgili şunları söyledi: "Bu karara rağmen biz, ülkemize ve ekonomimize güveniyor ve bu şoku da atlatarak yolumuza devam edeceğimize inanıyoruz. ülkemize düşen, ekonomimiz için gerekli yapısal reformları kararlılıkla ve hızlı bir şekilde hayata geçirerek, tüm dünyaya en güzel cevabı vermek olmalı. Değerlendirme kuruluşlarının da sorgulanması gerektiğini düşünüyoruz".

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin makroekonomik göstergelerinde bir bozulma yok. Kamu maliyesi son derece sağlam. Bütçede ilk 8 ayda fazla verilirken, AB tanımlı kamu borç stokunun GSYH'a oranı ise yüzde 32,3 ile şimdiye kadarki en düşük seviyeye geriledi. İhracatta pek çok ülkeden iyi durumdayız. Büyümede bizimle aynı kulvardaki ülkelerden daha iyi durumdayız. Hal böyle iken, Moody's tarafından alınan not indirimi kararının Türkiye'nin ekonomik gerçekleşmeleriyle bağdaşmadığını düşünüyoruz'' dedi.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar ise karara, "Türkiye, yatırımcıya notun ötesinde bir yatırım potansiyeli sunuyor. Bu nedenle Moody's'in aldığı kararın yatırımcı üzerinde kalıcı bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Türkiye dik durdukça 'not' silahını kullanıyorlar. Moody's ile çıkar ortağı olduğu banka ve şirketlerin çevirdikleri dolapları dünya biliyor'' sözleriyle tepki gösterdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı