Moody's'ten bankalara uyarı

Moody's'ten bankalara uyarı

Moodysten bankalara uyarı
expand

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, "Bankalar için yakın vadede rahatlama yok" değerlendirmesinde bulundu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, küresel bankalar için yakın vadede bir rahatlama olmadığını söyledi.

Moody's, küresel bankaların 2024 yılında karlılıklarını azaltabilecek bir ekonomik risk kasırgasına doğru yelken açtığını savundu.

Moody's merkez bankalarının faiz artırımlarının etkilerinin bankaları potansiyel kredi temerrütlerine karşı korumak için daha büyük karşılıklar oluşturmaya sevk edeceğine işaret etti.

Kuruluş borçluların bozulan mali sağlıklarının da birçoğunu kredilerini geri ödeme kabiliyetinden yoksun bırakabileceğini ve bankaların karlarını daha da zorlayabileceğini vurguladı.

Bu yorum yaklaşık iki yıldır devam eden faiz artışlarının etkisinin azalmasıyla zaten baskı altında olan sektörün sağlığına ilişkin endişeleri artırıyor.

Sermaye kurallarının daha sıkı hale getirilmesine yönelik teklifler ve anlaşma yapımındaki dengesiz toparlanma da bankacılık sektörünü zorluyor.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Moody's, müşterilerin alternatiflere kaçmasını önlemek için mevduatlara daha yüksek faiz ödeme eğiliminin muhtemelen önümüzdeki yıl da devam edeceğini ve maliyetleri artıracağını belirtti.

"Müşteriler için parlak bir nokta bankaların güvenliğinin artması olacaktır" değerlendirmesini yapan Moody's kısmen düzenleyici revizyon ve ayrıca ihtiyatlı temettüler nedeniyle kredi verenlerin iyi sermayelendirileceğini de ifade etti.

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow