hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Musk, Apple - Open AI ortaklığını sert sözlerle hedef aldı

  Musk, Apple - Open AI ortaklığını sert sözlerle hedef aldı
  expand

  Apple'ın yapay zeka devi OpenAI ile işbirliğini duyurmasının ardından Elon Musk, tehdit gibi bir paylaşımda bulundu. Musk, şirketlerinde Apple cihazlarını yasaklayabileceğini açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dün ABD'li teknoloji devi Apple, iPhone, iPad ve iMac gibi cihazlar için Apple Intelligence adlı yapay zeka uygulamasını duyurdu. Ayrıca Apple, OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT'nin de bu cihazlara entegre edileceğini açıkladı.

  Bu duyurunun ardından Elon Musk, eski adı Twitter olan X platformunda ortaklığı kınayan bir dizi gönderi paylaştı. Musk, "Apple, OpenAI'yi işletim sistemi düzeyinde entegre ederse, şirketlerimde Apple cihazları yasaklanacak" diye yazdı ve bunu "kabul edilemez bir güvenlik ihlali" olarak nitelendirdi. Ayrıca, "Apple'ın verilerinizi OpenAI'ye teslim ettikten sonra gerçekte ne olduğu hakkında hiçbir fikri yok" diyerek OpenAI'yi suçladı, ancak bu iddiasını destekleyecek herhangi bir kanıt sunmadı.

  Apple, ortaklık duyurusunda ChatGPT'ye erişen kullanıcıların güvende olacağını belirtti. Şirket, ChatGPT'ye ulaşan cihazların IP adreslerinin gizli tutulduğunu ve OpenAI'nin verileri saklamayacağını ifade etti. Ayrıca, hesaplarını bağlamayı seçen kullanıcıların ChatGPT'nin veri kullanım politikalarına tabi olacağı belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Elon Musk, OpenAI'nin yönetim kurulundaydı ancak daha sonra görevlerinden ayrıldı. Musk, OpenAI CEO'su Sam Altman ve diğer yöneticileri, şirketin kuruluş amacından sapmakla ve Microsoft'un bir alt kolu haline gelmekle suçlayarak dava açtı. Microsoft ise OpenAI'ya milyarlarca dolar yatırım yaptı.

  Bu gelişmeler, teknoloji dünyasında büyük yankı uyandırdı ve Apple ile OpenAI'nin ortaklığı, kullanıcı güvenliği ve veri gizliliği konularında tartışmaları beraberinde getirdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow